Sağlıklı ve bazı otoimmün hastalıklı kişilerde el tercihi, testosteron seviyeleri ve hücresel immünite arasındaki ilişkiler
  1. Tez No: 115046
  2. Yazar: HANDAN TİMUR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞENOL DANE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
IV ÖZET Sağlıklı (kontrol) ve bazı otoimmün hastalıklı kişilerde serum testosteron seviyeleri, lateralite ve hücresel immünite arasındaki ilişkiler araştırıldı. 17 hasta ve 24 sağlıklı kişinin serum testosteron değerlerine bakıldı, her iki ön kol ön yüzüne intradermal tüberkülin deri (PPD= Purified Protein Derivative) testi uygulandı. Tüberkülin deri testi, hücresel hipersensitivitenin bir göstergesi olarak kullanıldı. Hastaların 14' ü sağlak, 3' ü solak; sağlıklı bireylerin 15' i sağlak, 9' u solaktı. Sağlaklarda, sol kol tüberkülin reaksiyon çapı sağ kola göre istatistiksel olarak daha yüksek bulunurken, solaklarda sağ kol tüberkülin reaksiyonu çapı sol kola göre sınırda anlamlı olarak daha yüksekti. Kontrol grubundaki bireylerin hem sağ hem de sol kol tüberkülin reaksiyon çaplan, hastalarla karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı düşük bulundu. Serum testosteron seviyeleri, hastalarda kontrol grubundakilere göre istatistiksel olarak anlamlı düşük bulundu. Toplam deneklerde, hem sağ hem de sol kol tüberkülin reaksiyon çaplan ile serum testosteron seviyeleri arasında negatif korelasyonlar vardı. Toplam deneklerde ve kontrol grubunda, hem sağ hem de sol kol PPD değerleri kadınlarda erkeklere göre daha yüksek olarak bulundu. Bu sonuçlara göre, hastalarda hücresel immün aktivitenin arttığı, serum testosteron değerlerinin ise düşük olduğu söylenebilir. Bu bulgu otoimmün hastalık oluşumunda testosteron hormonunun önemini ortaya koyar niteliktedir. Ayrıca bu çalışmada, hücresel immün cevabın sağ ve sol kol arasında farklı olabileceği ve bunun da el tercihi ile değişebileceği görülmüştür. Kadınlarda otoimmün hastalık insidansının yüksek olması, PPD değerlerinin kadınlarda erkeklere göre daha yüksek çıkması, dolayısıyla hücresel immünitenin kadınlarda daha aktif olmasıyla ilişkili olabilir.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY The relations between serum testosterone levels, laterality and cellular immunity were investigated in healhty individuals (control) and patients with some autoimmune diseases. Serum testosterone levels were measured and tuberculin skin test (PPD= Purified Protein Derivative) was applied to anterior face of each foremarm to 17 patients and 24 controls. Tuberculin skin test is a measure of cell (T lymphocyte)- mediated hypersensitivity. Patients included 14 right-handed and 3 left-handed; control group included 15 right-handed and 9 left-handed. Left side tuberculin indurance was greater in right-handed individuals than those of left-handed individuals. Right side tuberculin indurance was statistically greater in left-handed individuals than those of right-handed individuals. When comparing each arm tuberculin reaction diameter; it was statistically greater in patients group than control. Serum testosterone levels were statistically lower in patients than those of control. There were negative correlations between serum testosterone levels and each arm tuberculin reaction diameters in total study group. Each arm PPD values were statistically higher in females than those of males. In the light of these results, we can say that cellular immunity was increased and serum testosterone levels were decreased in patients. The importance of testosterone could be seen from these findings. In addition, the high incidance of females in autoimmune diseases could be related with greater tuberculin reaction diameter in females than those of males. Thus, cellular immunity was more active in females than those of males. In the present study also it was presented that cellular immune response was different between right and left arms and it could be change with hand preference.