Tip 2 diyabet hastalarında nefropati ve nöropati varlığının diyabetik maküla ödeminde kullanılan kısa dönem intravitreal anti VEGF tedaviye etkisi
The effects of the presence of nephropathy and neuropathy on short-term anti-VEGF treatment for diabetic macular edema in patients with TYPE 2 diabetes
  1. Tez No: 773712
  2. Yazar: BUSE ÖZ ONAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURSAL MELDA YENEREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
AMAÇ: Tip 2 diyabet hastalarında nefropati ve nöropati varlığının, diyabetik maküla ödeminde kullanılan kısa dönem intravitreal anti-VEGF tedaviye etkisinin değerlendirilmesi GEREÇ ve YÖNTEM: Ocak 2018 - Eylül 2022 tarihleri arasında Tip 2 Diyabetes Mellitus'un (DM) neden olduğu diyabetik maküla ödemi (DMÖ) nedeniyle 3 doz intravitreal bevasizumab enjeksiyonu uygulanan hastalardan, hasta hikayesi ve/veya hastane sisteminden nefropati ve nöropati değerlendirilmesi yapıldığı bilinen 34 hastanın 34 gözü çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların enjeksiyon öncesi, birinci ve üçüncü ay çekilen optik kohorens tomografi-anjiografi (OKTA) görüntüleri incelenerek santral maküla kalınlıkları (SMK), retina sinir lifi tabakası (RSLT) kalınlıkları, maküler ve peripapiller damar yoğunluk ölçümleri, foveal avasküler zon (FAZ) alanı ölçümleri kaydedilmiştir. Hastane sistemi geriye dönük taranarak enjeksiyon öncesi, birinci ve üçüncü ay kan ve idrar tetkikleri (HbA1c, tahmini glomerüler filtrasyon hızı (EGFR), albümin/kreatinin oranı (UACR), serum kreatinin, serum albümin, spot idrarda mikroalbümin, spot idrarda kreatinin) ile enjeksiyon öncesi ve üçüncü ay elektromiyografi tetkiklerinin sonuçları kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
AIMS: To evaluate the effects of the presence of nephropathy and neuropathy on short-term anti-VEGF treatment for diabetic macular edema in patients with type 2 diabetes. MATERIAL and METHODS: Thirty-four eyes of 34 patients with known nephropathy and neuropathy identified from patient history and/or hospital records who had received 3 consecutive doses of intravitreal bevacizumab treatment for diabetic macular edema (DME) caused by Type 2 Diabetes Mellitus (DM) between the dates of January 2018 – September 2019 were included in the study. Optical coherence tomography angiography (OCTA) images of patients acquired pre-injection and at 1st and 3rd months were analyzed and central macular thickness (CMT), retinal nerve fiber layer (RNFL) thickness, macular and peripapillary vessel density and foveal avascular zone (FAZ) area measurements were recorded.