Kent güvenliğinin sağlanmasında kolluğun yetkileri ve kullandığı yöntemler: Kastamonu ili örneği
The authority and methods of law enforcement in ensuring urban security: The case of Kastamonu province
- Tez No: 953074
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ BELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Güvenlik ihtiyacının, insanların bir arada yaşamaya başlamasının temel sebeplerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Nitekim Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisinin ikinci basamağında güvenlik ihtiyacı bulunmaktadır. İnsanların kendisini içsel ve dışsal tehdit ve tehlikelere karşı korumak için devlet olgusunu ortaya çıkardığı ifade edilebilir. Kamu düzenini sağlamak ve korumak devletin temel görevlerinden bir tanesidir. Devlet bu görevi oluşturduğu kolluk güçleri ile yerine getirmektedir. Kolluk güçleri, devlet adına meşru olarak, zor ve silah kullanma yetkisine haiz birimlerdir. Yasalardan aldığı yetkiler dahilinde, çeşitli yöntemler kullanarak bireylerin can ve mal güvenliğini sağlamaktadır. Suç işlenmesini önleme, işlenen suçlara müdahale etme, suçluları yakalama, kamusal alana da fiziki güvenliği temin etme, trafik güvenliğini sağlama, suça karşı vatandaşları bilgilendirme ve bilinçlendirme, bireylerin güvenlik algılarını olumlu yönde etkileme gibi faaliyetler icra ettiğinden dolayı kent güvenliğinin sağlanması kapsamında en önemli unsurlardan biridir. Bu kapsamda çalışmanın amacı kolluk kuvvetlerinin haiz olduğu yetkiler ve kent güvenliğini sağlarken kullandığı yöntemleri araştırmak, bu yöntemlerin bireyler üzerinde etkili olup olmadığını belirlemek, kolluğa duyulan memnuniyet ile bireylerin güvenlik algısı arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Bu bağlamda Kastamonu ili Merkez ilçesinde anket çalışması yapılmıştır. Anket sonucunda elde edilen veriler frekans analizi ile nicel analizlere tabi tutulmuş, kolluk tarafından kullanılan yöntemlerin etkinliği frekans analizi yapılarak yorumlanmıştır. Diğer taraftan kolluk memnuniyeti ve güvenlik algısının demografik farklılıklara göre değişiklik gösterip göstermediği tespit edilmiştir. Yapısal eşitlik modellemesi ile kolluk memnuniyeti ile bireylerin güvenlik algısı arasında istatistiksel olarak pozitif anlamlı bir ilişki olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The need for security can be considered one of the fundamental reasons why people began living together in organized societies. Indeed, in Maslow's hierarchy of needs, security appears as the second level of human necessity. To protect themselves from internal and external threats, individuals have established the concept of the state. Ensuring and maintaining public order is among the primary responsibilities of the state, which fulfills this duty through law enforcement agencies. These agencies are legally authorized to use force and firearms on behalf of the state. Within the scope of their legal powers, they employ various methods to ensure the safety of individuals and their property. Law enforcement plays a crucial role in urban security by preventing crimes, intervening in criminal acts, apprehending offenders, securing public spaces, maintaining traffic safety, informing and educating citizens about crime prevention, and positively influencing individuals' perceptions of safety. This study aims to examine the powers held by law enforcement and the methods they use to maintain urban security, assess the effectiveness of these methods on individuals, and explore the relationship between public satisfaction with law enforcement and perceived safety. A survey was conducted in the central district of Kastamonu province. The data obtained were subjected to frequency and quantitative analyses to evaluate the effectiveness of the methods used by law enforcement. Additionally, the study investigated whether satisfaction with law enforcement and perceptions of safety vary according to demographic differences. Structural equation modeling revealed a statistically significant positive relationship between satisfaction with law enforcement and individuals' perceptions of safety.