Dopamin DRD2 geni polimorfizmi ve eroin bağımlılığı
  1. Tez No: 138592
  2. Yazar: MEDİNE Y. YARAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİ ABACI KALFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Dopamin D2 reseptör (DRD2) geni eroin bağımlılığı ile ilgili olabileceği düşünülen ilk aday gendir.Bu nedenle çalışmada DRD2 reseptör geninin TaqI sindirim enzimi ile kesiminden oluşan Al ve A2 alelleri arasındaki ilişkinin araştırılması yapıldı. Çalışmada incelenen denekler akrabalık ilişkisi olmayan eroin bağımlısı 33 kişiden oluşmuştur. Deneklerden alınan numunelerden DNA çekitlenmesinden sonra polimeraz zincir tepkimesi (PCR) ile istenen bölgeler çoğaltılmıştır. PCR ürünlerinin kontrolü agaroz jel elektroforezi ile sağlanmıştır. TaqI ile sindirimi yapılmış dopamin D2 reseptörü geni fenotipleri agaroz ve poliakrilamid jel elektroforezi ile görünürleştirilmiştir. Elde edilen görüntülerin Hardy- Weinberg dengesine uyumu incelenip kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. 41
Özet (Çeviri)
SUMMARY Dopamine D2 receptor (DRD2) gene eroin dependencey relation to be the first candidate gene. For this reason this study DRD2 receptor gene Taq I digestiom enzyme with the section being Al and A2 alles relation research being done. İn the study we researched and tested that do not have family relationship that don't have druges dependencey 33 people being constituted. From the sample taken DNA extraction after polymeraz chain reaction ( PCR ) to multiply relation. PCR checking agaroz jel elektroforez was found. Taq I with digestion maker dopamine D2 receptor gene fenotipleri agaroz and poliakrilamid jel elektroforezi in visual images. The visual images that got Hardy_ Weinberg balance harmony examination, checking group with matching. 42