Kilo alımı ile ilişkili olabilecek BDNF ve dopamin D2 reseptörü gen varyasyonlarının incelenmesi
Investigation of BDNF and dopamine D2 receptor gene variations related to weight gain
  1. Tez No: 707457
  2. Yazar: FATIMA HİLAL BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN GÜROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Nörotrofinler, nöronal plastisite süreçlerinde yer alır ve belirli nöron popülasyonlarının hayatta kalma, farklılaşma ve işlevlerini sürdürme konusunda görev üstlenir. Bir nörotrofin olan BDNF geninde alternatif splicing, en az biri olgun proteini üretmek için proteolitik olarak işlenmiş bir preproprotein kodlayan çoklu transkript varyantlarına yol açar. Bu proteinin reseptörüne bağlanması yetişkin beyninde nöronal sağkalımı arttırır. Bu gen stres yanıtının düzenlenmesinde ve duygudurum bozukluklarının biyolojisinde rol oynayabilir. Dopamin reseptörleri D1 benzeri ve D2 benzeri olarak ikiye ayrılır. İşlevlerine göre dopamin reseptörü alt tipleri olarak belirlenen D3 ve D4, D2 benzeri reseptörler olarak adlandırlırken D5, D1 benzeri resöptör olarak sınıflandırılmıştır. D1 benzeri reseptörlerin bir önemli hücre içi etkisi G-proteinleri aracılığıyla adenilat siklazı aktive etmeleridir, bu da hücre içersinde cAMP'nin artması ile sonuçlanır. D2 reseptör uyarılmasının adenilat siklaz aktivitesini azalttığı gözlenmiştir. D2 reseptörleri bir grup G proteiniyle etkileşmekte ve bu da, Ca2+ ve K+ kanal işlevlerinde düzenleme ve fosfoinozitid üretiminde değişiklik gibi çeşitli ikincil haberci etkileriyle sonuçlanmaktadır. DRD2 geni, dopamin reseptörlerinden D2 alt tipini kodlamakadır. Tez çalışmamızda, BDNF ve DRD2 genlerinin kilo alımı ile ilişkili olabilecek varyasyonlarını (rs6265 ve rs1800497) beden kitle indeksi 30 kg/m2 üzerindeki bireylerin DNAsında inceledik. Sonuç olarak BDNF geninindeki rs6265 polimorfizminin obezite ile ilişkisi tespit edilirken, DRD2 genindeki rs1800497 polimorfizmi ile obezite arasında bir bağlantı bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Neurotrophins are involved in neuronal plasticity processes and take part in the survival, differentiation, and maintenance of certain neuronal populations. Alternative splicing in the BDNF gene, a neurotrophin, results in multiple transcript variants, at least one of which encodes a preproprotein that has been proteolytically processed to produce the mature protein. Binding of this protein to its receptor increases neuronal survival in the adult brain. This gene may play a role in regulating the stress response and in the biology of mood disorders. Dopamine receptors are divided into two as D1-like and D2-like. D3 and D4, which are determined as dopamine receptor subtypes according to their functions, are called D2like receptors, while D5 is classified as D1-like receptors. An important intracellular effect of D1-like receptors is that they activate adenylate cyclase via G-proteins, resulting in increased cAMP within the cell. D2 receptor stimulation has been observed to reduce adenylate cyclase activity. D2 receptors interact with a group of G proteins, resulting in a variety of secondary messenger effects, such as regulation of Ca2 + and K + channel functions and alteration in phosphoinositide production. The DRD2 gene is to encode the D2 subtype from dopamine receptors. In our thesis, we did examine the variations of BDNF and DRD2 genes (rs6265 and rs1800497) that may be associated with weight gain in the DNA of individuals with a body mass index of 30 kg / m2. As a result, while the rs6265 polymorphism in the BDNF gene was associated with obesity, no correlation was found between the rs1800497 polymorphism in the DRD2 gene and obesity.