Sarhoşluk
  1. Tez No: 115095
  2. Yazar: ABDURRAHMAN KAVUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜRSEL ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
76 ÖZET Alkol ve uyuşturucu maddelerin kullanımı, büyük problemlerden biri olarak sosyal ve kültürel yapımızı hatta yaşam hakkımızı tehdit etmektedir. Alkol ve uyuşturucu etkisi altındayken suç işleyen sanığın toplumsal yapıyı korumak için cezalandırılması gerekirken diğer taraftan modern hukukun genel prensiplerinden taviz vermeden bu cezalandırma yapılabilecek midir? Çalışmamamızda bu soruya cevap aranırken, sarhoş failin isnat yeteneğinin tıbbi ve hukuki açıdan varlığının mümkün olup olmadığı eğer bir kanuni isnat yeteneği kabul edilirse kusurluluğun şeklinin ne olacağı ve bunun manevi mesuliyet prensibi ile nasıl bağdaştırılabileceği eğer isnat yeteneği yok sayılır ise toplumsal yapının korunmasının mümkün olup olmadığı meselesini de halle çalıştık. Yine isnat yeteneği konusunda yabancı hukuk sistemlerinin bir kısmının yaklaşım tarzlarını irdelemeye çalıştık. Yapılan inceleme sonunda sarhoş failin isnat yeteneği konusunda ileri sürülen görüşlerin yalnızca birinin kabulünün başka bir problemi beraberinde getirdiğini örneğin manevi mesuliyete sıkı sıkıya bağlılığın toplumsal yapımıza korumasız bırakacağını, bu problemlerin çözümünde tüm görüşlerin ortasını bulmaya çalışmanın yanında modern hukukun geldiği bir noktada bu sorunların çözümünde kanunlara konacak emniyet tedbirlerin veya bu konuda hakimlere tanınacak yetkilerin olayların daha insancıl çözümlere ulaşacağını ve aynı zamanda toplumsal yapıyı koruyabileceği kanaatine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
77 SUMMARY One of the biggest problem of the cumtural and social structure is using alcohol and drug substance and even to treaten of our life rights. While one of the accused to commit an offence under the effect of alcohol and drug needed to panish and to protect a social strecture. In other side, a drunk agent to process a crime, if all alone to load a common modern law principle to uncompromise. Our stady search possiple to be and not tu be in this guestion to find the answer. If a drunk agent imputation talent exinst in view on medicine and law. If one of the law accepts impitation talent that finds what kind of defective from is, and how this rule totie on virtval responsibitiy. How ever, we work to protect and solve matter of responsibility on social structure. Again imputation talent subject, we worked on foreign law system to see how they approach one part of mathod. Our research find, subject of drunk agent imputation talent ideas driven in forwward. If agread one ofthem than other problems Will be rise. For ewample loyalty of strict virtval responsibility un protect our social structure. Solution of this problems are to find midalle of all ideas. Or this matter, identify power tojudges, yet, to reach humanitarian solution on events and same time to reach satisfaction to protect social structure.