Pre/post menapozal erken evre adjuvan kemoterapilerini tamamlamış, endokrin tedavi almakta olan, aromataz inhibitörü kullanan meme kanserli hastalarda miyalji ve artraljinin yaptığı fonksiyon kaybı
Loss of function done by arthalgia and myalgia in pre/post menopausal breast cancer patients who had completed the early stages of adjuvant chemotherapy, receving endocrine therapy and use aromatase inhibitors.
- Tez No: 267711
- Danışmanlar: PROF. DR. BERKSOY ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Hormonal tedavi hem adjuvan hem de metastatik hastalıkta yeni görevler almakta ve bu alanda yeni ilaçlar ve yaklaşımlar pratiğe girmektedir. Hormonal tedavi, hormon reseptörü-pozitif meme kanserlerinde etkili bir tedavidir.Üçüncü kuşak aromataz inhibitörleri bugün, hormon reseptörü-pozitif meme kanserli menapozdaki kadınların tedavisinde kullanılabilmektedir. Hem erken hem de ileri evredeki hormon resetörü-pozitif invaziv meme kanserli post-menapozal kadınların standart tedavisinde aromataz inhibitörleri tercih edilmektedir. Menapoz öncesi kadınların hormonal tedavisinde ise, antiöstrojenler (tamoksifen) tercih edilen tedavi seçeneğidir.Postmenapozal meme kanseri hastalarda aromataz inhibitörleri ile tedavileri sırasında Aİ-ilişkili artralji sendromu görülme olasılığı oldukça yüksektir. Aİ kullanımı kemik yoğunluğunun azalması riskini arttırır. Kemik mineral yoğunluğunun azalması ise artraljide rol oynamaktadır.Tezde meme kanserli kadınlarda miyalji ve artralji nedenleri sorgulanmıştır. Bu amaçla da, Tıbbi Onkoloji Poliklinik takibinde olan aromataz inhibitörü alan meme kanserli hastalarda el dinamometresi ile hem sağ hem sol elde artralji ve miyaljinin yapmış olduğu kuvvet kaybı ölçülmüştür. Meme kanserli hastalar ile meme kanseri dışında kontrol hastalarının sağ ve sol eldeki kavrama kuvvet kaybı belirlendi. Sonuçlar SPSS istatistik paket programında yorumlandı.Meme kanseri kadınlarda özellikle üst ekstremitelerde görülen lokomotor fonksiyon kayıplarının değişik nedenleri vardır. Kol şişmesi, kullanılan ilaçlar ve uygulanan tedavi (cerrahi, RT, KT) bunların en önemli olanlarındandır.Genellikle cerrahi ve RT meme kanserli tarafla aynı tarafta motor fonksiyon kayıpları yapmakta iken Aİ ve KT her iki üst ekstremitede fonksiyon kayıpları yapmaktadır. Bu çalışmada endokrin tedavide Aİ kullanan meme kanserli kadınlarda gözlenen kavrama kuvvetinin kantitatif değerlendirmesi yapılmış ve olası nedenleri araştırılmıştır.Motor fonksiyonları Saehan hidrolik el dinamometresi ile 3'er defa 30sn süreyle sağ ve sol el değerleri ölçülmüştür ve bu değerlerin ortalaması alınmıştır. Hastaların el kavrama kuvvet değerleri el dinamometresinde kavrama gücünün normatif değerlerine göre kıyaslandığı zaman sonuç olarak:Aİ alan sağ mastektomi geçiren meme kanseri hastalarda normatif data ile karşılaştırıldığında lokal tedavi (cerrahi, RT) gören kolda el kavrama kuvvetinde güç kaybı %53,1, diğer elde ise %51.0'dır. Sol mastektomi geçiren hastalarda sol eldeki güç kaybı %48.3, diğer elde %65.5'dir. Toplamda görülen üst ekstremitede kavrama kuvvet kaybı sağ elde %57.5 (p=0.005), sol elde %79.6'dır (p=0.245).Meme kanserli Aİ kullanmayan kadınlarda sağ meme mastektomi geçirenlerde sağ eldeki ve diğer eldeki kavrama kuvvet kaybı %43.8'dir. Sol meme mastektomi geçirenlerde sol eldeki ve diğer elde kavrama kuvvet kaybı %53.8'dir. Toplamda görülen üst ekstremitede kavrama kuvvetindeki güç kaybı sağ ve sol elde %46.7'dir.Meme kanseri dışında kanser hastalarında toplamda görülen üst ekstremitede kavrama kuvvetindeki güç kaybı sağ elde %52.5 (p=0.36), sol elde 47.5'dir (p=0.85).
Özet (Çeviri)
Hormonal therapy receive new assignments in the adjuvants and metastatic disease and hence new drugs and approaches are in practice. The aromatase inhibitors have been widely incorpated into the adjuvant breast cancer care of postmenopausel women with oestrogen and /or progesterone receptor-positive breast cancer.Third-generation aromatase inhibitors play a key role in the adjuvant treatment of post-menopausal hormone receptor-positive breast cancer patients. Als are used in the treatment of early and advanced (metastatic) breast cancer in postmenopausal women as an adjuvant therapy. While the use of aromatase inhibitors in increased in post menopausal treatment setting, tamoxifen remains the drug of choice for premenopausal women.AI therapy is associated with a novel musculoskelated side effect consisting of an arthralgia syndrome. Such symptoms are quite prevalent and appear more commonly with AI use. The low levels of estrogen is achieved with aromatse inhibition. Estrogen deficiency causes bone loss, which in turn contributes to arthralgia. Estrogen withdrawal play a role in mechanism of arthralgia.In thesis, it was recorded causes of arthralgia and myalgia in women with breast cancer. So the aim of this study was determining the musculoskeletal disorders of pre/post menopausal breast cancer patients with endocrine treatment. The purpose is that loss of function that is cause of arthralgia and myalgia is measured both left and right hand with hand dynamometer in the breast cancer patients who right and left hand were identified in breast cancer patiens with cancer patients apart from breast cancer. Result were interpreted by SPSS statistical package.Patients with breast cancer have different causes that especially common loss of locomotor function in upper extremites. Swelling of arms, used on drugs and treatment (surgery, RT, KT) is the most important of which.Often surgery and radiotherapy (RT) perform the loss of motor function on the same side with breast cancer, but AI and chemotherapy are made loss of function of both upper extremities. In this study, it has been observed quatitative assesment of motor function in breast cancer women with endocrine therapy and possible causes were investigated.Grip strength was measured by Saehan hydraulic hand dynamometer. A mean of three attempts was calculated, with a 15 second rest in between each of three contractions and these values were averaged. When hand grip strength values compared to the values of the normative power of hand grip as a result:When it compared with normative data, in the patients underwent right mastectomy and use of AI, the power loss of right hand grip strength was 53,1%, on the other hand it was 51,0%. In the patients underwent left mastectomy the power loss of left hand grip strength was 48,3%, on the other hand it was 65,5%. In the upper extremity total loss of right hand grip strength was 57.5 % (p=0.005) and total loss of left hand grip strength was 79.6 % (p=0.245).In breast cancer women underwent right mastectomy and don?t use AI, the power loss of right and left hand grip strength were 43,8%. In the patients underwent left mastectomy the power loss of left and other hand grip strength were 53,8%. In the upper extremity total loss of right and left hand grip strength were 46,7%.In the upper extremity total loss of right hand grip strength apart from breast cancer patients in cancer patients was 52,5% (p=0.36) and total loss of left hand grip strength was 47.5 % (p=0.85).