Ritodrin hidroklorür tokolitik tedavisinin preterm eylemdeki gebelerin ekokardiyografik parametrelerine olan etkileri
Effect of ritodrine tocolysis on maternal hemodynamic parameters
- Tez No: 115106
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT TIRAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Preterm doğum tüm doğumların %7-10'unu oluşturmakta ve perinatal morbidite ve mortalitenin %85'inden sorumludur. Böylesine önemli bir konu haline gelen preterm eylemin önlenmesi ve tedavisi yani tokolitik tedavi popüler hale gelmiştir. Tokolitik ajanların yaygın kullanımının gündeme gelmesiyle birlikte bu ajanların hem maternal hem fetal yan etkilerinden bahsedilmeye başlanmıştır. Bu çalışmamızda tokolitik bir ajan olarak kullanılan ve yoğun kardiyovasküler yan etkilere sahip ritodrin hidroklorid'in hemodinamik parametrelere özellikle sistolik ve diyastolik fonksiyon üzerine olan etkisini araştırdık. Otuziki'si kontrol ve 30'u tedavi grubu olmak üzere toplam 62 gebe çalışmaya dahil edildi. Öncelikle istatistiksel açıdan kontrol grubuyla tedavi grubu arasında bir fark olup olmadığına bakıldı ve diyastolik kan basıncı, fraksiyonel kısalma, kan şekeri ölçümü dışında anlamlı bir fark tespit edilmedi. Ardından da tedavi grubunun tokoliz öncesi ve sonrası karşılaştırıldı. Sistolik fonksiyonun önemli iki parametresi olan ejeksiyon fraksiyonunda gruplar arasında fark izlenmezken, fraksiyonel kısalmanın tokoliz başlandıktan sonra arttığı izlendi. Diyastolik fonksiyonu gösteren E/A oranında tedavi öncesi ve tedavi sırasında bir değişiklik izlenmedi. Bu çalışmada doku doppler tekniği kullanılarak rejyonel sistolik ve diyastolik fonksiyon değerlendirildi ve Mİ ve Ll parametreleri yani sistolik fonksiyonu gösteren parametreler tokolitik tedavi ile artarken, M2/M3 ve L2/L3 oranlarının değişmediği görüldü. Bu da hem gebeliğe, hem de tokolitik ajana bağlı hiperdinamik dolaşıma rağmen kalbin diyastolik fonksiyonunun bozulmadığının göstergesidir. 50
Özet (Çeviri)
SUMMARY Preterm labor and delivery is estimated to be 7-10% of all deliveries, and is responsible for the 85% of perinatal mortality and morbidity around the world. Therefore tocolytic therapy became popular in the recent years and with the wide use of tocolysis, fetal and maternal side effects became a major concern. The aim of this study was to investigate the effect of ritodrine hydrochloride, used for tocolysis, on the hemodynamic parameters, especially systolic and diastolic functions of the heart measured with echocardiography. Sixty-two pregnant women were included in this study [treatment group (n=30), control group (n=32)]. First we compared the treatment group (before treatment) with the control group and it was shown that there was no difference between these two except diastolic blood pressure, fractional shortening and blood sugar level. Then, comparison in the treatment group (before the treatment and while being treated) was performed. Results were as follows: Ejection fraction and fractional shortening of the left side of the heart are two main important systolic parameters of the cardiac function. In this study it was shown that while fractional shortening of the left side of the heart was increasing with the treatment, ejection fraction did not change significantly. We also observed that E/A ratio which shows diastolic function of the heart did not change significantly. In this study we also performed“tissue doppler tecnique”to see the regional systolic and diastolic functions of the heart and it was seen that while Ml and LI parameters (parameters of systolic functions) of the heart was increasing. Which was due to inotropic and chronotropic actions of the beta-mimetic agents, M2/M3 and L2/L3 ratios (parameters of regional diastolic function) of the heart did not change indicating that diastolic functions of the heart is not affected adversely with the utilization of ritodrine hydrochloride. 51