Preparation of optical sensors for the active components of some drugs and investigation of their performance
Kimi ilaç aktif maddelerinin tayinine ilişkin optik sensör hazırlanması ve performansının incelenmesi
- Tez No: 276115
- Danışmanlar: PROF. DR. BERİN YENİGÜL, PROF. DR. DUYGU TOSCALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Birçok bileşiğin seçimli ve duyar tayininde kullanılabilen moleküler baskılama tekniği, tayin edilmek istenen analitin etrafında polimer oluşturarak analite özgü oyuk açılması tekniğidir. Moleküler baskılı polimerler kalıp molekül olarak kullanılan molekülün etrafında polimer oluşturularak hazırlanırlar. Moleküler baskılama işleminde monomerler, kalıp molekül ile hem kovalent hem de non kovalent olarak etkileşirler. Polimer oluştuktan sonra kalıp molekül uzaklaştırılır ve geride kalıp molekülün şekline benzer ve onun büyüklüğünde moleküler boşluklar kalır.Ritodrin uterusun gevşemesini sağlayan, ? 2 sempatikomimetik etkili bir ilaçtır. Uterus kontraksiyonlarının sıklığını ve şiddetini azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Ritodrin tedavisinin amacı gebelik süresinin uzamasını sağlamak ve prematüre doğum olayının oluşmasını önlemektir. Ritodrinin kalp ve metabolizma üzerine de önemli etkileri vardır. Aşırı kullanıldığında anne ve fetüsün kalp hızı artar. Taşikardiye ve karaciğer fonksiyonlarında bozulmalara neden olur.Bu çalışmada, ritodrin hidroklorür (RTH) baskılı polimerlerin sentezlendikten sonra RTH'nin geri kazanımı, polimerlerin hedef analiti adsorplama kapasitesi gibi performans özelliklerinin öncelikli olarak saptanması ve heterojen optik sensor geliştirmede kullanılması amaçlanmıştır.Yapılan literatür araştırmasında RTH baskılı polimerlere rastlanmaması bu çalışmayı orijinal kılmaktadır.Moleküler baskılama işleminde ; metakrilik asit (MAA) monomer, etilen glikol dimetakrilat (EDMA) çapraz bağlayıcı ajan ve ritodrin de kalıp molekül olarak kullanılmış; ritodrin molekülünü seçimli olarak bağlayabilen moleküler baskılı polimerler hazırlanmıştır. Moleküler baskılama çalışmalarında monomer: kalıp molekül oranı 3: 1 olarak kullanılmıştır.Baskılı polimerlerden ritodrinin sokslet özütlemesi ile geri kazanılma oranı %95.6 olarak bulunmuştur.Baskılanmış ve baskılanmamış polimerler için maksimum bağlama kapasiteleri sırasıyla 48.55±1.19 mg/g ve 15.69±0.72 mg/g bulunmuştur.RTH' nin fluoresans özellik göstermesinden dolayı poli (vinil klorür) (PVC) bazlı heterojen optik sensör hazırlanmasında RTH baskılı polimerler kullanılmıştır.Bu çalışmada ayrıca ilk kez hazırlanan RTH baskılı polimerlerin ayırma ve ön deriştirme amacıyla katı faz ekstraksiyonunda dolgu maddesi olarak kullanılması denenmiş ve bağlama yüzdesi %92.22 olarak saptanmıştır..
Özet (Çeviri)
Molecular imprinting is a technique that, slot the cavity special to the analyte by forming polymer around the analyte which is used for sensitive and selective determination of several analytes. In the molecular imprinting process functional monomers are either covalently or noncovalently interacted with the template. After the polymer has formed, the template is removed and molecular holes remain that are specific in size and shape to the template.Ritodrine is a ? 2 sympathomimetic influential drug that relaxed the uterine. It used to decrease the frequency and intensity of uterine contractility. Ritodrine is used to arrest premature labour and to reverse foetal distress. Ritodrine is a drug that has important effect to heart and metabolism. Excess of use ritodrine increase the heart rate of pregnant and fetus. Overdoses of ritodrine lead to tachycardia and deformation on the function of liver.The aim of this thesis is synthesis of ritodrine hydrochloride (RTH) imprinted polymers, determination of its performance such as recovery of RTH from polymer, rebinding of RTH on polymer and its application for the preparation of heterogen optical sensor for RTH.As far as we know from the literature survey RTH imprinted polymer was synthesized for the first time.In molecular imprinting; by simply adding methacrylic acid (MAA) monomer, etilen glycol dimethacrylate (EDMA) cross linking agent and ritodrine hydrochloride (RTH) template molecule; a polymer that can bind RTH selectively was acquired. The monomer:template ratio was used as 3:1.The extraction of RTH from imprinted polymers were carried out by soxhlet extraction method with water. The recovery of RTH was found 95.6%.The maximum capacity of rebinding of RTH from imprinted and non imprinted polymers was found 48.55±1.19 mg/g. and 15.69±0.72 mg/g. respectively.RTH imprinted polymers were used for the preparation of poly (vinyl chloride) (PVC) based heterogen optical sensors and due to the fluorescence property of RTH.In this study RTH imprinted polymers were prepared and examined as solid phase extraction packaging material for separation and pre-concentration purposes. Binding yield was obtained 92.2%.