Endometriyal hiperplazi tedavisinde pregesteronun proliferasyon ve apoptozis üzerine etkileri
The effects of progesteron on poliferation and apoptosis in endometrial hyperplasia
- Tez No: 115140
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TUGAN BEŞE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
42 ÖZET ENDOMETRİYAL HİPERPLAZİ TEDAVİSİNDE PROGESTERONUN PROLİFERASYON VE APOPTOZİS ÜZERİNE ETKİLERİ Amaç: Basit atipisiz endometriyal hiperplazide, progesteron tedavisinin proliferasyon ve apoptotik aktivite üzerine olan etkilerini ortaya koymak. Materyal-Metod: Bu prospektif kontrollü çalışmada, basit atipisiz endometriyal hiperplazi tanısı konulan 19 hastaya, 3 ay siklik noretisteron verildikten sonra adetlerinin 26. günü endometriyal biyopsileri tekrarlandı. Kontrol grubunu oluşturan sağlıklı, düzenli adet gören 18 kadından adetlerinin geç sekretuar döneminde, endometriyal biyopsi alındı. Endometriyal biyopsi materyallerinde apoptozisin belirlenmesi için TÜNEL (insitu DNA uç işaretleme yöntemi) metodu ve ışık mikroskopisi ile morfolojik olarak incelenmesi ve proliferasyon aktivite için PCNA immunhistokimyasal yöntemi kullanıldı. Bulgular: Basit atipisiz endometriyal hiperplazi ve progesteron tedavisi sonrası kontrol endometriyum materyallerindeki gudde hücrelerinde proliferasyon aktivitesi açısından anlamlı farklılık olduğu gözlenirken (p< 0,0166, Mann-Whitney if), progesteron tedavisi grubu ile kontrol grubu arasında anlamlı bir farklılık bulunmadı.
Özet (Çeviri)
44 ABSTRACT THE EFFECTS OF PROGESTERONE ON PROLIFERATION AND APOPTOSIS IN SIMPLE ENDOMETRIAL HYPERPLASIA Objective: This study was planned in order to evaluate the effects of progesterone treatment on proliferation and apoptosis in simple endometrial hyperplasia without atypia. Materials-Methods: In this prospective control study, endometrial tissue samples of 19 patients with simple endometrial hyperplasia without atypia and their control biopsy materials after cyclic progesteron treatment and 18 endometrial biopsy materials, obtained at the 24-26"1 days of menstrual cycle, from a control group of women who were healthy and menstruating regularly were examined for apoptotic and proliferative acitivity. Apoptotic activity was assessed by terminal deoxynucleotidyl transferase-mediated deoxyuridine triphospahe nick end labeling (TUNEL) assay and morphological examination under light microscope. Proliferative activity was assessed by PCNA immunohistochemical method.