Kromozomal anomalilerin taramasında üç'lü test ile invazif yöntemlerinin korelasyonu
The correlation between tripple test and invasive methods at the screening for chromosomal anomalies
- Tez No: 115148
- Danışmanlar: PROF.DR. SEVİM DİNÇER CENGİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
39 VII Amaç: Biz bu çalışmamızda triple test ile amniyosentez arasındaki korelasyon ve triple testin pozitif prediktivite değerini açığa çıkartmayı amaçladık. Materyal - Metod: Bu çalışmaya 16-18 haftalar arsında tek gebeliği olan 16 yaşından büyük 1000 hasta alındı. Multifetal redüksiyon veya çoğul gebeliği olan hastalar çalışmaya alınmadı. USG'de NTD veya kistik higroma tespit edilen gebelikler çalışma dışı bırakıldı. Hastaların son menstruasyon tarihi, yaşı, vücut ağırlığı, sigara kullanıp kullanmadığı, diabetes mellitus hikayesi, akrabalık evliliği olup olmaması, sorgulandı. Biokimyasal taramalar için gebelerde venöz kan alındı. AFP kemiluminesans, uE3 ve hCG ise RİA yöntemiyle çalışıldı. Elde edilen değerlerle ALPHA programında çalışarak sonuçlara ulaşıldı. Triple test için cut off değer 1/270 olarak alındı. Patolojik sonuçlar görülen hastalara amniyosentez önerildi ve kabul edenlere yapıldı. Triple test ve amniyosentez sonuçları karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan 1000 hastadan % 8,6'sında triple test sonucu patolojik olarak bulunmuştur. 1 9 yaş ve altı hastaların % 2.9'unda triple test sonucu patolojik çıkarken, 35 yaş ve üstü hastaların ise % 35.7 olarak40 bulunmuştur. (X2 = 92,156,P
Özet (Çeviri)
41 VIII SUMMARY Objective: In this study, we aimed to determine the correlation between the triple test and amniocentesis, and the positive predictive value of the triple test. Matherials-Methods: 1000 patients, who have 16-18 weeks singelton pregnancy and are older than 16 years, were included in this study. The patients, with multiple pregnancy and the patients to whome multifetal reduction was done, were excluded. Also, the pregnancies in which neural tube defects and cystic hygroma have been detected, were excluded. Last menstruation period, age, body weight, cigarette smoking, history of diabetes mellitus and consanguinuty were questioned. Venous blood samples were obtained for the biochemical studies. AFP was studied by chemiluminecence and uE3 and hCG were studied by RİA techniques. The results were evaluated by ALPHA programme. The cut off value for the triple test was determined as 1/270. The amniocentesis was suggested to patients with pathologic triple test results and done to patients with informed consent. The results of triple test and amniocentesis were compared.42 Results: % 8,6 of triple test results were pathologic out of 1000 patients included the study. The ratio of pathologic triple test results were % 2,9 in the patients 35 years age (x2=92,156, P4 pregnancies. The correlation between the number of pregnancies and triple test results was statistically significant. Conclusions: As a result of this study, the risk of delivery of a fetus with chromosomal anomaly increases proportionally with the increasing maternal age. This shows the succes of screening test expecially below the 35 years of age.