Hasta sınıflandırma skalası oluşturma
Develop a patient classification instrument
- Tez No: 115153
- Danışmanlar: PROF.DR. SEVGİ OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Bu çalışma, kamu ve özel (vakıflara, demeklere, şahıslara veya gruplara ait) hastanelerin dahiliye ve cerrahi servislerinde kullanılabilecek bir“hasta sınıflandırma skalası”oluşturmak ve her bir kategorideki hastanın bakım gereksinimlerine göre günlük hemşire insan gücü planlamasında kullanılabilecek geçerli ve güvenilir bir yöntem geliştirmek amacıyla tanımlayıcı ve metodolojik olarak planlanmıştır. Araştırmamız, Sağlık Bakanlığı'na ait A hastanesinin genel dahiliye ve genel cerrahi servislerinde çalışmanın yapıldığı sırada serviste çalışan hemşireler (18 hemşire) ve bu sırada serviste yatan hastalar (72 hasta) ile B hastanesinin 5., 8., 12. Kat servislerinde araştırmanın yapıldığı sırada çalışan hemşireler (10 hemşire) ve bu sırada serviste yatan hastalar (40 hasta) üzerinde yapılmıştır. Cheltenham'ın hasta sınıflandırma skalası dil ve içerik geçerliliği çalışması yapıldıktan sonra skala, her iki hastanede, çalışmanın yapıldığı servislerde, hemşireler tarafından serviste yatan hastalara, hastaların tiplerini belirlemek üzere uygulanmıştır. Aynı gün, serviste yatan her hasta tipine yapılan hemşirelik bakım faaliyetleri ve sıklığının neler olduğu hemşireler tarafından“dolaysız hemşire bakım faaliyetleri listesi”ne kayıt edilmiştir, dolaysız hemşire bakım faaliyetleri listesine kayıt edilen uygulamaların ortalama süreleri en az 3 kez gözlenerek belirlenmiştir. Her iki hastanede hasta tiplerine göre yapılan hemşirelik faaliyetlerinin ortalama süreleri hesaplanmıştır. Çalışmanın yapıldığı servislerde (çalışma günü elde edilen verilere göre) bulunması gereken hemşire sayısı belirlenmiştir. A ve B hastanelerinde, Hasta Sınıflandırma Skalası kullanılarak hastalar sınıflandırıldığında, hemşirelik hizmeti sunumunda iş bölümünü uygulayan servislerde gözlemciler arası iç tutarlılık (gözlemci varyasyonu), hasta paylaşımının yapıldığı servislere oranla daha yüksek bulunmuştur. Her iki hastanede hasta tiplerine göre yapılan dolaysız hemşirelik faaliyetleri ve süreleri karşılaştırıldığında A hastanesi ile B hastanesi arasında anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. 76Servislerde yatan hastaların bakım ihtiyaçlarına göre yaklaşık bulunması gereken hemşire sayısı belirlenirken, hemşirelerin yaptıkları dolaylı hemşirelik faaliyetleri dikkate alınmamıştır. Kamuya ait hastanelerde dolaylı hemşirelik faaliyetlerine ayrılan sürenin oldukça fazla olmasından dolayı sadece dolaysız hemşirelik faaliyetlerinin dikkate alındığı hasta sınıflandırma sistemi ile hemşire insan gücü planlaması yapılması yeterli olmadığı kanısına varılmıştır. 77
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was metodologically planned to constitute a patient classifying scala which can be used in internal medicine and surgery services of public and private hospitals. It was also aimed to develop a reliable and valid method which can be used in daily nursing manpower planning according to patient's care needs. This study was perfomed in internal medicine and surgery services of A hospital which belongs to Healthy Ministry and there were 18 nurses and 72 patients during the study and performed B hospital at 5th, 8th and 12th floor of hospital and there were 10 nurses and 40 patients during the study. In both hospitals, the Scala was applied to the patients to specify type of patients. On the same day, it was recorded on the directly patient care activity list the nursing care activity and frequency applied to the every kind of patients. The mean value of the applications on the list was specified observing at least 3 times. It was calculated in the both hospitals the period of nursing activities in respect to patients' type. It was specified the nurse number which is needed in the services. In the A and B hospitals, in the services which applies labor-division method in nursing service suppliying have much more agreement between observators than the services which apply patient-sharing method. Having compared directly nursing activities and periods according to patient type in both hospitals, it is obtained an important difference. While specifiying the number of nurses which is approximately needed in the hospitals in respect to patients' care needs, it was not taken into consideration indirect nursing activities. Due to the period of indirect nursing activities in public hospitals was too much, it was considered that nursing manpower planning which takes into consideration indirect nursing activities in patient classifying system is not sufficient. 78