Dondurulmuş hamburger, köfte ve diğer köfte çeşitlerinde enterohemorejik E.coli suşunun varlığı üzerine araştırmalar
Investigations on prensence of enterohaemorrhagic E.coli 0157:H7 in frozen hamburger
- Tez No: 115154
- Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT NAZLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
8. ÖZET Enterohemorajik E.coli 0157.H7 ilk kez 1982 yılında bir gıda zehirlenmesi etkeni olarak izole edilmiştir. Etkenin tipik E.coli'ye nazaran çeşitli çevresel koşullara daha dayanıklı olması önemini daha da arttırmaktadır. Özellikle çiğ et ve ürünleri, süt gibi hayvansal kaynaklı gıda maddelerinin bu bakteri açısından daha riskli olduğu yapılan araştırmalar sonucunda belirlenmiştir. Hamburger köfte ve diğer köfte vb. et ürünleri pek çok gıda zehirlenmesi olayından sorumlu tutulmaktadır. Bu nedenle bu çalışmada ülkemizin değişik bölgelerinde üretilen dondurulmuş ve dondurulmamış köfte ile hamburger numunelerinde Enterohemorajik E.coli 0157:H7 mevcudiyeti araştırılmıştır. Bu nedenle,çeşitli endüstriyel kuruluşlar ve küçük imalathaneler tarafından üretilerek piyasaya sunulan dondurulmuş ve dondurulmamış toplam 155 adet hamburger ve köfte numunesi Enterohemorajik E.coli 0157 :H7 varlığı ve sayısı açısından, ayrıca genel hijyenik özellikleri hakkında fikir edinmek amacıyla da koliform bakteri sayısı açısından analize alınmışlardır. Çalışma sonucunda 155 numuneden 121'inde (% 78.1) İ0'-I05 kob/g. arasında değişen sayılarda koliform bakteriye rastlanırken sadece 4 numune (% 2.58) Enterohemorajik E.coli OJ57.H7 açısından pozitif bulunmuştur. Pozitif 4 numunenin 3'ü dondurulmuş ve l'I dondurulmamış hamburger numunelerinden saptanmış ve kontaminasyon düzeyleri ise sırasıyla 40 kob/g., 2.2 x 102 kob/g., 2.8 x 102 kob/g. ve 6.0 x 10 kob/g. olarak belirlenmiştir. Enterohemorajik E.coli 0]57:H7,mn çok düşük(yaklaşık 10-100 kob/g.) dozları dahi hastalık oluşumuna neden olabilmektedir. Çalışmamızda etkenin yaygınlığının düşük olduğu gözlenmekle beraber kontaminasyon düzeyinin hastalık oluşumu için yeterli olabileceği görülmektedir. Bu nedenle etin eldesinden tüketime kadarki tüm safhalarda hijyen kurallarının eksiksiz uygulanmasının halk sağlığı açısından oluşabilecek riskleri minimuma indirmek açısından oldukça önemli bulunduğu sonucuna varılmıştır. 42
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY Investigations on Presence of Enterohaemorrhagic E.coli 0157:H7 in Frozen Hamburger and Meatball. Enterohaemorrhagic E.coli 0157.H7 was first isolated as a factor of food poisoning in 1982. Since the factor is more durable to the environmental conditions than typical E.coli, the importance of this factor will increase. Some investigations showed that, this bacterium is more risky in especially raw meat and meat products and animal originated products like milk. Hamburger and other meatball products are responsible for most of the food poisoning events. So, in this study presence of Enterohaemorrhagic E.coli 0157 :H7 is investigated in frozen and unfrozen hamburger and meatball samples produced in various parts of our country. Totally frozen and unfrozen hamburgers and meatballs produced by different industrial corporations and small factories were analysed for presence of Enterohaemorrhagic E.coli OJ57.H7 and its number. Furthermore, they were analysed for coliform bacteria to obtain some information about general hygenic specifications. In the conclusion, different coliform bacterium(10' -105cfu/g.) was defined in 121 of the total 155 samples(78.2 %). Only 4 samples (2.58 %) were determined to be positive by Enterohaemorrhagic E.coli 0157.H7. 3 of 4 positive samples were frozen and 1 of 4 positive samples was unfrozen and contamination level was specified as, 40 cfu/g., 2.2xl02cfu/g., 2.8xl02cfu/g.and'6.0xl02cfu/g., respectively. Even in small doses, Enterohaemorrhagic E.coli 0157:H7 (10-100 cfu/g.) can cause illness. However, in our study, the presence of the bacteria was visualised to be low, contamination level may cause illness. For this reason, assurrance of the hygiene rules in every step from production to consumption without any missing is important for public health and minimising potential risks. 43