Nöroloji yoğun bakım ünitesinde yatan akut inme hastalarında Glasgow ve FOUR skalaların karşılaştırılması
Comparision between Glasgow coma score and full outline of responsiveness score in acute stroke patients in neurology intensive care unit
  1. Tez No: 462649
  2. Yazar: ARSİDA BAJRAMİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN AYŞE YAYLA, DOÇ. DR. MURAT ÇABALAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nörolojik Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
AMAÇ: Nöroloji yoğun bakım ünitelerinde (NYBÜ) yatan bilinç bozukluğu eşlik eden inme hastalarında, bilinç kaybının şiddeti değerlendirilerek mortalite ve prognozu hakkında fikir edinebilir. İnme ile ilişkili farklı araştırmalarda çeşitli ölçeklerin güvenilirliği ve geçerliliği kanıtlanmıştır. NIHSS, inme şiddetini değerlendirmede, en güvenilir ve en geçerli skala olarak bilinmektedir. Yine de bu skalanın uygulama zamanın uzun olması, özellikle bilinç bozukluğu ile başvuran inmelerde yaygın kullanıma engel oluşturmaktadır. Bu nedenle, inme şiddetinin ölçen daha basit skalalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada NYBÜ'sinde takip gerektiren inme hastalarının özelliklerinin ve prognoz hakkında GKS, FOUR ve NİHS skalaların kestirim gücünün belirlenmesi amaçlanmıştır. YÖNTEM: Akut inme tanısı ile başvuran ve NYBÜ'mizde yatırılan toplam 59 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. İki farklı nöroloji uzmanlık öğrencisi (üçüncü ve dördüncü eğitim yılında) tarafından, birbirinden bağımsız olarak ilk başvuru sırasında ve 72. saatinde GKS ve FOUR. Ayrıca geliş ve çıkış NIHS skoları hesaplanmıştır. Demografik bilgileri, risk faktörlerinin varlığı ve nörogörüntüleme sonuçları kaydedildi. İnme subtiplere ayrılarak sınıflandırma yapıldı. Ayrıca tüm hastaların yatış süreleri, NYBÜ'den taburculuk, yatış sırasında ve ilk 30 gün içinde entübasyon ve mortalite kaydedildi ve bu parametreleri kullanarak GKS ve FOUR skalanın prognoz kestirim güçleri karşılaştırıldı. BULGULAR: Elli dokuz akut inmeli hastanın (24 E, 35 K) yaş ortalaması 68,6 ± 13,4 yıl idi. Dört hastada hemorajik, 55 hastada iskemik olarak saptandı. Ortalama geliş NIH skoru 13,1 ve çıkış skoru 10 idi. Araştırmacılar arasında, geliş ve 72.saatteki hem GKS hem de FOUR skalası açısından istatistiksel olarak anlamlı pozitif yönlü yüksek derecede korelasyon (r=989) saptandı. Geliş ve yatışın 72. saatindeki GKS ve FOUR skalası değerlerinin hastanede yatış sırasındaki ve 30 günlük mortaliteyi kestirim güçleri benzer bulundu. SONUÇ: FOUR skalasının prognostik değeri ve kişiler arası uyumu anlamlı derecede yüksek saptandı. İnme hastalarının başvuruları ve NYBÜ'lerinde takipleri sırasında NIHSS ve FOUR skalalarının birlikte etkin olduğu kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Assessment of the severity of unconsciousness in stroke patients in Neurology İntensive Care Units (NİCU) with impaired consciousness may help predict mortality and prognosis. The NIHSS score its recognized for the precise measure of clinical stroke severity. Still, the time needed to perform this standardized stroke severity assessment scale is probably a barrier to more widespread use. Thus, simpler measures of stroke severity are needed. İn this study the features of stroke patients requring NİCU were disscused and the performance of the FOUR score in predicting outcome of patients with acute ischemic stroke in comparison with the NIHSS and the GCS was investigated. METHODS: A total of 59 patients admitted to NICU with stroke were included prospectively. Patients'demographic data, pre-existing comorbid conditions, imaging results and İV-Tpa or endovasculer treatment administration on admisson were collected. Stroke was classified according to subtypes. Two different neurology residents (third or fourth year) assessed each subject using GCS ans FOUR scale on the day of admission and 72 hours following the admission. NİSH scale also was performed on admission and on last day in NİCU. Outcome was measured using length of stay in hospital, in-hospital and 30-day mortality. RESULTS: The mean age of fifty nine acute stroke patients (24 male, 35 female) was 68,6±13,4 years. Lesion types were determined as haemorrhagic in 4 and ischaemic in 55 patients. A statistically significant positive correlation (r = 989) was found between the researchers in terms of both GCS and FOUR score at admission and 72nd hour. The GCS and FOUR scale values during admission and 72 hours following the admission were found to be similar in terms of estimation of in hospital and 30-day mortality. CONCLUSION: Inter-rater reliability and the prognostic value of the FOUR scale and interpersonal adjustment were found to be significantly high. We suggest that FOUR score is a useful scale for evaluation of acute stroke patients in NİCU as a homogeneous group, with respect to the outcome estimation.