Parkinson hastalarında ICF çekirdek seti geçerliliği ve parkinson yaşam kalite ölçekleri ile korelasyonu
Validity of ICF core set in parkinson's patients and the correlation with parkinson life quality scales
  1. Tez No: 516907
  2. Yazar: İBRAHİM ACIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. VİLDAN AYŞE YAYLA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
AMAÇ: İdiopatik Parkinson hastalığı (İPH) tremor, rijidite, bradikinezi, postural instabilite ile giden ve yaşam kalitesini bozan bir hareket bozukluğudur. Hastalık değerlendirilirken farklı ölçekler kullanılabilir: Klinik şiddeti değerlendirmek amacıyla Birleşik Parkinson Hastalığı Değerlendirme Ölçeği (UPDRS), yaşam kalitesi için Parkinson Hastalığı Ölçeği (PDQ39), duygudurum değerlendirmek için Beck Depresyon Ölçeği (BD) ve klinik evreleme için Hoehn Yahr skalası (HY) kullanılabilmektedir. International Classification of Functioning, Disability and Health (ICF), uluslararası ortak dil kullanmak amacıyla geliştirilen, hastaların işlevselliğini ve yetiyitimini değerlendiren bir sınıflamadır. Bu çalışmada, ICF sınıflamasının idiopatik Parkinson hastalarında yaşam kalitesini değerlendirmede geçerliliğini ve etkinliğini diğer ölçeklerle karşılaştırmayı amaçladık. GEREÇ ve YÖNTEM: İPH tanısı alan 31 hasta değerlendirildi. Demografik özellikleri ile hastalık süreleri kaydedildi. Hastalara PDQ39, UPDRS, Hoehn Yahr, Beck Depresyon Ölçeği ile Parkinson hastaları için kullanılması önerilen 'Brief ICF core set for hand condition' uygulandı. ICF sınıflaması diğer ölçekler ile karşılaştırıldı ve aralarında bir korelasyon olup olmadığı değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Idiopathic Parkinson's Disease is a movement disorder that cause tremor, rigidity, bradykinesia, postural instability and deterioration quality of life. To assess the disease different scales can be used: The Unified Parkinson's Disease Rating Scale (UPDRS) for clinical severity, Parkinson's Disease Questionnaire (PDQ39) to assess quality of life, Beck Depression Scale (BD) for mood assessment and Hoehn Yahr Scale (HY) for clinical staging. The International Classification of Functioning, Disability and Health (ICF) is a classification to develop an international common language for the evaluation of the functionality and disability of patients. In this study, we aimed to compare validity and efficacy of ICF classification with other scales for measuring the quality of life in idiopathic Parkinson's patients. MATERIAL and METHODS: Thirty-one patients with idiopathic Parkinson's disease were evaluated. Demographic features and disease duration of patients were recorded. PDQ39, UPDRS, Hoehn Yahr, Beck Depression Scale and 'Brief ICF core set for hand condition' which was recommended for Parkinson's disease were applied to patients. The brief ICF core set and other scales were compared and assessed if there was any correlation.