Yetişkin kadınlarda yeme davranışını etkileyen faktörlerin irdelenmesi üzerine bir araştırma
A Research on the factors effecting the eating habits in adult women
- Tez No: 115172
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN KARAAĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Aksu, D., Yetişkin kadınlarda yeme davranışını etkileyen faktörlerin irdelenmesi üzerine bir araştırma, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Diyetetik Programı Bilim Uzmanlığı Tezi, Ankara, 2002. Bu araştırma; menopoza girmemiş, en az lise mezunu, evli, dul veya boşanmış, BKİ'ne göre dört farklı grupta (zayıf, normal, kilolu ve şişman) 20-45 yaş arası 181 gönüllü çalışan kadın üzerinde, yeme davranışım etkileyen faktörlerin belirlenmesi, yeme davranışı bozukluklarının tanımlanması ve yaygınlığının saptanması amacıyla yapılmıştır. Kilolu ve şişman gruptaki bireylerin yaşları, toplam gebelik ve yaşayan çocuk sayısı, zayıf ve normal gruptakilerden fazladır (p0.05) orandadır. Akşam yemeğinden sonra yatıncaya kadar yeme kilolu grupta (%39.5), bir oturuşta normalden fazla doyumsuz yeme şişman grupta (%19.2), gece uykudan uyanıp yeme ise kilolu (%11) ve şişman grupta (%24.8) diğer gruplara göre daha yüksektir. Öğünlerdeki enerji alımı incelendiğinde hafta sonunda sabah ve ikindi öğünlerinde; artma, kuşluk, ikindi ve gece öğünlerinde; azalma olduğu belirlenmiştir. Enerji ve besin öğesi alımlarının RDA'ya göre yüzdeleri değerlendirildiğinde ortalamaların zayıf gruptan şişman gruba doğru artış gösterdiği görülmüş, tüm gruplarda en yetersiz alınanları demir, kalsiyum, çinko ve bakır, en fazla alınanların ise toplam protein, vitamin A ve C olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Aksu, D., A Research on the Factors Effecting the Eating Habits in Adult Women, Hacettepe University Institute of Health Sciences, MSc Thesis on Dietetics, Ankara, 2002. This study was carried out on 181 voluntary-working adult non-menauposal women, aged between 20-45 year, under 4 different categories according to their BMI values (as thin, normal, overweighted and obese). Women are at least high school graduates, married, divorced or widows. The aim of this study is to determine the factors effecting eating habits, eating disorders and find out the prevalences. Age, total number of pregnancies and living children of the overweight and obese individuals are higher than the thin and normal weight individuals (p0.05). When compared with other groups, eating till the bed-time after dinner is observed most frequently in the overweight group (39.5%), abnormal binge eating at one time in the obese group (19%) and eating during night-time by awakening in the overweight (11%) and obese (24.8%) groups. When the energy intakes during meals are analyzed, it is observed that at the weekends, there are an increases in morning and afternoon meals while there is a decrease in forenoon, afternoon and night meals. When the percentages of energy and nutrients intakes are evaluated according to the RDA, it is seen that the mean percentages show an increase as we go from the thin group to the obese. In all groups the most insufficient intakes are found in iron, calcium, zinc and copper while excess intakes are found in total protein, vitamin A and C.