Erken tedavi başlanan okul öncesi yaş grubu klasik fenilketonürili çocukların beslenme durumu
The Nutritional status of preschool children with classical phenylketonuria on the period of treatment
  1. Tez No: 115173
  2. Yazar: SELAHATTİN DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN KARAAĞAOĞLU, PROF. DR. MÜBECCEL DEMİRKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Dönmez,S., Erken tedavi başlanan okul öncesi yaş grubu klasik fenilketonürili çocukların beslenme durumu, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Diyetetik Programı Bilim Uzmanlığı Tezi, Ankara, 2002. Klasik Fenilketonürili okul öncesi yaş grubu hastaların büyüme ve gelişme durumlarını saptamak, gerek hastalık gerekse uygulanan diyet tedavisi nedeniyle oluşabilecek besin öğesi eksikliklerinin biyokimyasal bulgular ile büyüme ve gelişim durumuna etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Beslenme ve Metabolizma Bilim Dalı'nda yenidoğan taraması ile erken dönemde tam konulmuş okul öncesi yaş grubu 28 PKU'li hasta (hasta grubu) ve bunların aynı yaş grubundaki 28 sağlıklı kardeşi (kontrol grubu) araştırma kapsamına alınmıştır. Birbirini izleyen 3 gün süresince besin tüketim durumları ve biyokimyasal bulguları saptanmış, Denver Gelişimsel Tarama Testi II ile dil, sosyal, kaba ve ince devinsel durumları değerlendirilmiş, antropometrik ölçümleri alınmıştır. Hasta grubundaki çocukların tam yaşı ortalaması 18.6±9.0 gündür. Standartlara göre değerlendirildiğinde kontrol grubunda büyüme geriliği oranlarının hastalarda daha yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Dönmez, S., The nutritional status of preschool children with clasical phenylketonuria on the period of early treatment. Hacettepe Universyt Health Sciences Institute MSc Thesis in Dietetics, Ankara, 2002. The present study was aimed to explore the nutritional status with growth, of preschool children with clasical phenylketonuria and the interplay with the biochemical data obtained and the dietary theraphy, whether there was any deficiencies of nutrients. In the present study, 28 preschool with early detected PKU (patient group) were recruited to the Department of Child Health and Diseases, Istanbul Medicine Faculty. In the same time age-matched healthy 28 siblings of the study group were served as control group. Biochemical status and food intakes were assesment by mean of a three-day period as well as the anthropometric measurements. Denver Screening Test II wsa employed in order to evaluate the development status of children in the study. The disease detected mean age of patients was found to be 18.6+9.0 day. In the accord with the reference data, the thrive ratio was apperaed to be higher in the patient groups compared to the control group.