Çocukluk çağı akut lösemilerinde kemik mineral dansitesi ve kemik rezorpsiyonu
Bone mineral density and bone reserption in the acute leukemia during childhood
  1. Tez No: 115236
  2. Yazar: SAADET AKARSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ GÖZDAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Materyalimizi tedavisi tamamlanmış olan 29 akut lösemili hasta oluşturdu. Hastalar iki gruba ayrıldı. Grup I (tedavi kesildikten sonra ortalama 1.00±0.15 ay geçen) 19 ve Grup II (tedavi kesildikten sonra ortalama 43.36+18.39 ay geçen) 10 hastadan meydana geldi. BMD kontrol grubunu sağlıklı olan 52 çocuk ve Dpd kontrol grubunu 20 sağlıklı çocuk oluşturdu. Hastalar ve sağlıklı kontrollerden BMD ve idrar Dpd değerleri ölçüldü. Osteopeni ve osteoporoz toplam 29 olgunun 10 (% 34.48)'unda saptandı. Buna rağmen, BMD ortalama değerlerinde gruplar arasında anlamlı fark bulunmadı. Tüm olgular ve grupların ayrı ayrı değerlendirilmesinde kemoterapinin BMD üzerine etkisi bulunmadı. Grup I'de yaşın BMD üzerine anlamlı etkisi tespit edildi (p0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Our materials were 29 leukemia patients who completed their treatments. The patients were divided into two groups. Group I consisted of 19 patients (the ones in the 1.00±0.15 th months after treatment) and Group II consisted of 10 patients (the ones in the 43.36±18.39 th month). 52 healthy children formed BMD group and 20 children formed Dpd control group. The BMD and urine Dpd values of the healthy ones and the patients were measured. In 10 of total 29 cases (%34.48) osteopeni and osteoporosis were determined. Despite this, a meaningful difference could not be found in the average values of BMD between the groups. In the evaluation of all cases and the groups separately, any effect of the chemotheraphy could not be found on BMD. It was found that age had a meaningful effect on BMD in the group I (p0.05). A meaningful negative relation was determined between BMD and Dpd values separately.