Çocuklarda interseks
  1. Tez No: 115263
  2. Yazar: ERCAN KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RECEP TUNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 948
Özet
ÖZET İnterseks yada cinsiyet karışıklığı, karmaşık bir hastalık olup, tanı ve tedavide çeşitli zorluklar bulunmaktadır. Konunun hekimler tarafından iyi bilinmemesi, tanı ve tedavide gecikmelere yolaçmakta, bu da uygun cinsel kimlik belirlenmesi ve gerekiyorsa değişikliğinin gecikmesiyle sonuçlanmakta, çocuğa, aileye ve topluma ileride önemli problemler doğurmaktadır. Bu çalışma ile, 1985-2002 yıllarında kliniğimize başvuran 63 interseks' li hastanın kayıt ve sonuçlarının değerlendirilmesi ile, çocuklardaki interseks konusuna ışık tutmak amaçlanmıştır. Başvuran hastalar, çocuk endokrinolojisi ve metabolizma, çocuk ruh sağlığı ve hastalıkları, adli tıp, tıbbi genetik ve çocuk cerrahisi uzmanlarından oluşan Cinsiyet Araştırma Konseyi tarafından değerlendirilmişler ve genotip, fenotip, fallus boyutları ve var olan cinsel kimlik dikkate alınarak, her hasta için en uygun cinsiyet kararı verilmiştir. Hastaların 30'unun male pseudohermafroditizm, 27'sinin female pseudohermafroditizm, dördünün gerçek hermafroditizm olduğuna, ikisinin ise eldeki verilerle bir gruba dahil edilemeyeceğine karar verilmiştir. Male pseudohermafroditlerin 20' sine erkek, 10'una kız, female pseudohermafroditlerin 24'üne kız, üçüne erkek, gerçek hermafroditlerin üçüne erkek, birine kız, bir gruba dahil edilemeyenlerin birine erkek, diğerine ise kız cinsiyeti verilmesi uygun bulunmuştur. Uygun cinsel kimliğe dönüştürmede, erkeğe çevrilenlerde; varsa müllerian yapıların çıkarılması, kordinin düzeltilmesi, hipospadias onarımı ve gonadların indirilmesi, kıza çevrilenlerde ise; varsa testislerin çıkarılması, kliteral resession ve vajinoplasti rekonstrüksiyonları yapılmıştır. VToplumun bir fikir sahibi olmadığı, hekimler tarafından ise pek bilinmeyen cinsiyet karışıklığı hastalığının tanısı zamanında konulamamakta, geciken tedavi nedeniyle de kişisel, ailesel ve toplumsal ciddi problemler ortaya çıkmaktadır. Oldukça önemli olan bu konu, toplumun ve hekimin konuyla ilgili yeterli düzeyde bilgilendirilmesi ve ülke genelinde multidisipliner bir yaklaşımla çözülebilir görülmektedir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The intersex abnormalities are not well-known illness and have many diagnostic and therapeutic difficulties. Insufficient information about intersexuality among the physicians causes diagnostic and therapeutic delay. The aim of this study is to expose these difficulties by retrospectively reviewing the records of 63 children who were treated surgically between 1985 and 2002. Sex assignment for these patients has been made by a team consisting of a pediatric surgeon, pediatric endocrinologist, pediatric psychiatrist and the specialists of medical genetic and forensic medicine. We reviewed clinical, laboratory and surgical findings: age of referral, phallus length and width, serum hormon level, karyotypic analysis, localization of palpable gonads, gonadal biopsy, abdominal and pelvic ultrasonography, genitogram, cystoscopy, surgical reconstructions.. The phenotypic and genotypic characteristics, size of the phallus and acquired sexual identity at the age of referral were essential for gender assignment The series of 63 cases consists of 30 male pseudohermaphrodites, 27 female pseudohermaphrodites, four true hermaphrodites and two unclassified abnormalities. Masculinizing reconstructive operations were performed to 20 male pseudohermaphrodites, three female pseudohermaphrodites, three true hermaphrodites and one patient without diagnosis. Feminizing reconstructive operations were performed on 10 male pseudohermaphrodites, 24 female pseudohermaphrodites, one true hermaphrodites and one patient without diagnosis. VIIWe performed male reconstructive operations such as excision of müllerian structure, correction of chordee, repair of hypospadias and orchiopexy and female reconstructive operations such as excision of testes, clitoral recession and vaginoplasty. This rare and complex anomaly requires a multidisciplinory approach in order to resolve the diagnostic and therapeutic difficulties and prevent the delay in management which can cause severe outcome. VIII