Çocuklarda, görsel işitsel sayı dizileri testinden alınan puanlara mnemonik tekniklerin ve sunum hızının etkisi
- Tez No: 21151
- Danışmanlar: PROF.DR. SİREL KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
ii ÖZET Bu araştırmanın amacı; anemonik eğitim türü, sunum hızı ve cinsiyet değişkenlerinin kısa süreli bellekte tutulan sayı dizilerinin hatırlanmasına olan etkisini incelemektir. Kısa süreli belleğe ilişkin performans Görsel İşitsel Sayı Dizileri-Yetişkin Testi 'nden alınan puanlar yoluyla ölçülmüştür. Denek olarak, 10-11 yaşlarında 60 ' ı kız, 60 ' ı erkek olmak üzere 120 ilkokul öğrencisi kullanılmıştır. Araştırma; öntest, eğitim ve sontest olmak üzere üç aşamada yürütülmüştür. Araştırmanın amacını gerçekleştirmek üzere 3x2x2 faktörlü seçkisiz grup deney deseni kullanılmıştır. Bu desenle, bağımsız değişkenlerin olası temel etkilerinin ve ortak etkilerinin belirlenmesine çalışılmıştır. Araştırma bulguları, anemonik eğitim türü değişkenin GİSD-Y Testinde yer alan test puanlarının tümünü manidar düzeyde etkilediğini göstermiştir. Diğer bir deyişle, verilen anemonik eğitime bağlı olarak deneklerin GİSD-Y Testinden aldıkları fark puanlarında artış gözlenmiştir. Sunum hızı değişkeni, GİSD-Y Testi puanlarından İşitsel-Sözel alt testi, İşitsel-Uyarım, Sözel-Anlatım ve Duyu-İçi Kaynaşım birleşik testleri ile Toplam GİSD-Y'yi manidar düzeyde etkilemiştir. Sözü edilen test puanlarının tümünde, test maddelerinin 2' şer sn hızla sunulduğu koşula atanan deneklerin fark puanı ortalamaları, test maddelerinin 1 'er sn hızla sunulduğu koşula atanan deneklerin fark puanı ortalamalarından yüksektir. Cinsiyet değişkeninin ise GİSD-Y Testinden elde edilen test puanlarının hiç biri üzerinde manidar düzeyde bir etkisi bulunmamıştır. Buna karşın, anemonik eğitim türü ve sunum hızı değişkenlerinin GİSD-Y Testi puanlarından; Görsel-Yazılı alt testi, Görsel-Uyarım, Yazılı-Anlatım ve Duyular-Arası Kaynaşım birleşik testleri ile Toplam GİSD-Y'ye ilişkin puanlar üzerindeki ortak etkisi manidar düzeydedir. Diğer yandan, anemonik eğitim türü, sunum hızı ve cinsiyet değişkenlerinin GİSD-Y Testinden elde edilen test puanlarının hiç biri üzerindeki ortak etkisi manidar düzeyde bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT The purpose of this research is to investigate the effects of recall digit span in a short term memory of mnemonic training, presentation rate and the sex. The short term memory's performance is taken from Visual Aural Digit Span and Adult Test which is VADS-A. A total of 120 primary school children served as subjects who were between 10 and 11 years old. 60 of them were girls and 60 of them were boys. The research was developed in three stages which were pretest, training and the posttest. 3x2x2 factorial randomized experimental group design was used for this research. With this design, the possible main effects and interaction effects of the independent variables were tired to be determined. The findings indicate that mnemonic training variable has effect on all the VADS-A test scores in a significant level. In other words, in this mnemonic training, subjects made augmentation on VADS-A test scores. Presentation rate variable is from VADS-A test scores j Aural-Oral subtest, Aural-Input, Oral-Expression, Intrasensory-Integration joint tests and total VADS-A test (are effect in a significant level. In all the test scores we have mentioned so far, test items were given in every 2 second to the subjects and their average difference scores were higher than those subjects whose test items given in every 1 second. In all the test scores sex effect has no significance. But instead of this, mnemonic training and presentation rate variables on VADS-A test scores are; Visual-Written subtest, Visual-Input, Written-Expression, Intersensory- Integration joint tests and total VADS-A test score, interaction effect have in significant level- On the other hand, all the scores from VADS-A test with the variables of interaction effects; mnemonic training, presentation rate and the sex have no any significance.