Yüksek irtifanın Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu bayan öğrencilerin fiziksel ve fizyolojik parametleri üzerine etkileri
The effects of high altitude on some physical and physiological parameters of Physical Education and Sport High School
- Tez No: 115268
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL TAMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
87 6. ÖZET: Bu araştırmada, yüksek irtifanın G.Ü. Kastamonu Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda okuyan 20-25 yaşlarındaki 15 bayan öğrencinin bazı fiziksel ve fizyolojik parametreleri üzerine olan etkilerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla deneklerin istirahat kalp atım sayısı, istirahat kan basınçları, kan parametreleri, vücut ağırlığı, vücut yağ yüzdesi, reaksiyon zamanı, aerobik ve anaerobik güçleri yüksek irtifadan önce, 18 günlük yüksek irtifa kampında ve yüksek irtifadan sonra ölçülmüştür. Verilerin istatistiksel analizleri; ortalamalar arasındaki farklılık testi (student's t-test), Repeated Measure Analysis of Variance(ANOVA) ve Tukey testleri ile yapılmıştır. İstirahat kalp atım sayıları yüksek irtifadan önce ölçülen değerlere oranla( ortalama 77,066 ± 5,1 19 atım/dk) yüksek irtifadaki 2. gün ölçülen değerler (ortalama 84,266 ± 4,339 atım/dk) anlamlı olarak artmıştır(P0,05).
Özet (Çeviri)
89 7. SUMMARY: The purpose of this study was to determine the effects of high altitude on some physical and physiological parameters of Gazi University Kastamonu School of Physical Education and Sport female students aged 20-25. For this purpose resting heart rate, resting blood pressures, blood parameters, body weight, body fat percent, reaction time, aerobic and anaerobic power were measured in 15 individuals before, during and after 18 days of altitude at 2850 m. The statistical analysis of datas were done by using student's t-test, Repeated Measure Analysis of Variance(ANOVA) and Tukey tests.