Güreşçilerde hızlı kilo kaybının bazı fizyolojik parametreler üzerine etkisi
The Effects of rapid weight loss on some physiological parameters of wrestlers
  1. Tez No: 115269
  2. Yazar: HÜSEYİN EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖMER ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
-47- OZET GÜREŞÇİLERDE HIZLI KİLO KAYBININ BAZI FİZYOLOJİK PARAMETRELER ÜZERİNE ETKİSİ Bu araştırmanın amacı, Türk millî güreşçilerinde hızlı vücut ağırlık kaybının bazı fizyolojik parametreler üzerine etkilerinin incelenmesidir. Bu araştırmaya yaş ortalamaları 19,64 +0,45 yıl, boy ortalamaları 173,55 +2,07cm., vücut ağırlığı ortalaması 76,54 +2,39kg., olan 1 1 Türk millî güreşçi gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmada denekler hızlı vücut ağırlığı kaybından önce (AKÖ), 48 sat içinde % 4-5'lik vücut ağırlığı kaybından sonra (AKS) vel6-18 saatlik toparlanma sonrası (TS) bazı fizyolojik parametreleri (anaerobik güç, aerobik güç, 20m. sürat, pençe kuvveti, bacak ekstansiyon kuvveti ve reaksiyon zamanı) ölçüldü. Verilerin istatistik analizi bağımlı guruplar arasında 0.01 ve 0.05 anlamlılık düzeyinde“Paired-Samples T Test”kullanılarak yapılmıştır. Araştırma sonucunda hızlı kilo kaybının Türk milli güreşçilerinin anaerobik güç, aerobik güç, 20m sürat, kuvvet(pençe kuvveti ve bacak ekstansiyon kuvveti) ve reaksiyon zamanı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğu (p0.05).
Özet (Çeviri)
-48- SUMMARY THE EFFECTS OF RAPID WEIGHT LOSS ON SOME PHYSIOLOGICAL PARAMETERS OF WRESTLERS The purpose of this study was to find out the effects of rapid weight loss on some physiological parameters of Turkish national wrestlers. A total of 11 Turkish national wrestlers (19,64 +0,45 years mean age, 76,54 +2,39 kg. mean body weight and 173,55 +2,07 cm. mean height) were voluntarily participated into this study. In this study the subjects' some physiological parameters (aerobic-anaerobic power, 20m speed, grip strength, leg extension strength and reaction time) were measured before rapid weight lost(AKÖ), after 4-5 % body weight lost during 48 hours period (AKS) and after 16-18 hours recovery period(TS). Statistical analysis were done, by using“Paired-Samples T Test”between dependent groups and differences among the variables were considered at the PO.05 andPO.01 significant level. At the end of this study, it was found that rapid weight lost has negative effects on anaerobic power, aerobic power, 20 m sprint, grip strength, leg extension strength and reaction time of national Turkish wrestlers(p0.05).