Polis Milli Futbol Takımında oynayan üst düzey elit sporcu polislerle, spor yapmayan polislerin psikolojik ihtiyaçlarının karşılaştırılması
A Comparison of the psychological needs of National Police Football Team players and non-sport does police man
- Tez No: 115307
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EMİN KURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
102 ÖZET Bu çalışma, Polis Milli Futbol Takımı Futbolcusu üst düzey sporcu polislerle, Spor Yapmayan Polislerin psikolojik ihtiyaçları ve bazı sosyal ve sportif özelliklerini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Araştırmaya Türkiye genelinde değişik illerde ve birimlerde polislik yapan ve Polis Milli Futbol takımım oluşturan 20 futbolcu polisle, Polis Koleji Müdürlüğünde Çalışan 20 Spor Yapmayan, toplam 40 Polis alınmıştır. Deneklerin yaşlan 25 ile 35 arasında değişmektedir. Araştırmada psikolojik ihtiyaçlar için Edwards Personal Preference Schedule, (E.P.P.S.) olarak bilinen, Prof. Dr. Yıldız Kuzgun tarafından Türkçe'ye çevrilen geçerliliği ve güvenirliği test edilmiş ölçme aracı kullanılmıştır. Verilerin analizinde t testi uygulanmıştır. Psikolojik ihtiyaçlar bakımından P.M.F.T. - S.Y.P. '1ar arasında Başarma, Uyarlık, Düzen, Gösteriş, Özerklik, Yakınlık Gösterme, Duygulan Anlama, İlgi Gösterme, Başatlık, Kendini Suçlama, Şefkat Gösterme, Sebat, Karşı Cinsle İlişkiler, Saldırganlık alt ölçeklerinde anlamlı sonuçlar bulunamamıştır (P>0.05). Psikolojik ihtiyaçlar bakımından P.M.F.T. - S.Y.P. '1ar arasında Değişiklik alt ölçeğinde anlamlı fark bulunmuştur. P.M.F.T.' in değişiklik güdüsü, S.Y.P.
Özet (Çeviri)
103 ABSTRACT This study has been made for the purpose of stading the psychologicol needs of the police who don't do sports and with the Police National Football Team Hieher Rank Police Players. 40 police officers, 20 of whom work in different cities in Turkey and have formed Police National Football Team, 20 of who work in Police Collage Directorate, were included in the survey. The ages of the respondents change between 25. And 35. For the psychological needs the measurung unit which is known as EPPS and translated by Yıldız KUZGUN and which is tested from the point of reliability and volibility was used. İn the analysing of the data T test was applied. From the point of psychological needs among P.M.F.T.-S.Y.P. at sub criterions of achievement, deference, order, exhibition, autonomy, intraception, affiliation,succorance, dominance, abasement, nurturance, endurance, heterosexualite,aggression meaninful result couldn't be found. (P>0.05) From the point of psychological needs, a meanigful difference between P.M.F.T.-S.Y.P. in change sub-measure has been found. The change motivation of P.M.F.T is more than that of S.Y.P. and this difference is meaningful. (PO.05)