Taekwondocuların antrenörleri ile ilişkileri ve genel motivasyonel faktörlerinin incelenmesi
The Investigation of general motivational factors an relationships between taekwando players and their trainers
- Tez No: 115306
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada Türkiye genelindeki taekwondoculann antrenörleri ile ilişkileri ve genel motivasyonel faktörleri araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre Taekwondoculann anne ve babalarının eğitim düzeylerine mesleklerine bakıldı. Taekwondo branşını seçmelerinin sebeplerine bakılarak sporu seçmelerindeki psikolojik tercih sebepleri öğrenilmek istendi. Antrenman sürecinde yalan ve uzak çevreden nasıl etkilendiğine bakıldı. Maddi ve manevi parametrelerin sporcu üzerinde oluşturduğu olumlu ve olumsuz etkilerin tesbit edilmesine çalışıldı. Ailenin ve arkadaşların yanı sıra çevre etkilerinin de sporcularin hatalarına karşı daha az yıkıcı, başarılı olmalarının durumunda ise ödüllendirici ve destekleyici tavırlar içinde olmaları istendiği tespit edilmiştir. Taekwondocuların antrenörleri ile diyalog ve tavır açısından yerine göre sert ve otoriter yerine göre hataları daha yumuşak ve açıklayıcı tavırlarla anlatıp en iyi şekilde telafi edilmesi beklendiği ortaya çıkmıştır. 55
Özet (Çeviri)
7. Summary The relationship and motivational factors between taekwondo sportsmen and their trainers in Turkey are purposed to research in this study. According to the questionaire's results, the educational level the Taekwondo sportsmen's parents and their jobs were looked. By looking the reasons for choosing Taekwondo bransh, it was tried to have learnt the preference of psyschollogical reasons for choosing the sport. It was looked how they are effected from near and for environment during training. It was tried to prove the positive and negative statements of moral and physical parameters on sportsman. It was established that both their friends and family and also the effects of environment should be less destructive according to their faults and be awarded and supported when they were successful. It was seen that the relationship and dialog betweeen taekwondo sportsmen and their trainers were expected to be hard and rainforced and be soft and told in an explainative way and expected to compensate in the best way according to the situations. 56