Kayseri ili ilköğretim okullarında kayak sporuna yönelik fiziksel uygunluk taraması
A scanning of phsical fitness for skiing in primary education school in Kayseri
- Tez No: 115309
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YUSUF CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Kayseri İli İlköğretim Okullarında Kayak Sporuna Yönelik Fiziksel Uygunluk Taraması Bu çalışmaya Kayseri ilinde tesadüfi yöntemle seçilen 12-16 yaş arası doksan erkek, elli beş kız olmak üzere toplam yüz kırk beş ilköğretim öğrencisi ile 12-14 yaş grubu dokuz kız, altı erkek olmak üzere toplam on beş kayak milli takımı sporcuları katılmıştır. Bu çalışmaya katılan grubun fiziki uygunluk değerlerini belirlemek amacıyla yaş, boy, vücut ağırlığı, vücut yağ oram gibi vücut kompozisyonunu belirleyen parametreler ile istirahat kalp atım sayısı, kan basıncı, dikey sıçrama, MaxV02 gibi fizyolojik parametreler ve hexagonal obstacle, high box, reaksiyon zamanı, esneklik gibi motorik özellikler ayrıca kayak milli takımının büyük slalom performans zamanı ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A Scanning of Physical Fitness for Skiing in Primary Education School in Kayseri A hundred forty-five Primary Education students including ninety boys and fifty-five girls between 12-16 years of age selected randomly in Kayseri and fifteen skiers from National Skiing team including nine girls and six boys between 12-14 years of age took part in this study. Parameters determining the body composition such as age, height, body weight, 5 % of body fat; Physiological parameters like rest, pulse rate, blood pressure, vertical jump, MaxV02; motoric qualities like hexagonal obstacle, high box, reaction time, flexibility and giant slalom performance time of National Skiing Team were measured in order to determine the physical fitness values of the group which took part in the study.