Türkiye'deki spor federasyonlarında kurumsal sosyal sorumluluk algısının ölçülmesi
Mesurement of corporate social responsibility perception in Turkish sport federations
- Tez No: 554295
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM TINAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Spor, İşletme, Public Administration, Sports, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Kurumsal sosyal sorumluluk, işletme sektöründe uzun zamandır dikkat çeken bir kavram olmasına rağmen, bu kavram spor sektöründe yenidir. Tıpkı kâr amacı güden kurumlar gibi spor da toplumun ayrılmaz bir parçasıdır. Bu fikirden hareketle kurumsal sosyal sorumluluk kavramının spor endüstrisi içinde de irdelenmesi gerekmektedir. Bu çalışma, Türkiye'deki spor federasyonlarının kurumsal sosyal sorumluluk algısını ölçmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada Carroll'un dört basamaklı kurumsal sosyal sorumluluk ölçeği kullanılmıştır. Çeşitli özelliklerinden dolayı belirlenen on spor federasyonu ile standartlaştırılmış açık uçlu görüşmeler yapılmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler nitel araştırma yöntemleri ile analiz edilmiştir. Çalışma evrenini oluşturan on federasyonun beşinin düzenli KSS projeleri yürüttüğü, ikisinin KSS projeleri ürettiğinin fakat bu projelerin düzensiz ve yetersiz olduğu, üçünün ise KSS projeleri üretmedikleri ya da yer almadıkları belirlenmiştir. Çalışmanın sonucunda çalışmaya dâhil edilen on federasyonun kurumsal sosyal sorumluluk piramidindeki yeri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although the corporate social responsibility is a concept which is remarkable in business since long time, it's new concept in sport industry. Just like all other profit oriented institutions, sport is also an integral part of the society. In this scope, corporate social responsibility should be examined in sport industry too. This study has been conducted to figure out the perception of corporate social responsibility of sport federations in Turkey. In order to identify this perception Carroll's pyramid scale of corporate social responsibility has been used. According to some definitive characteristics, ten different sport federations have been included to this study. With each of these ten federations, standardised open ended interviews have been realized. Data gathered from these interviews has been analysed with qualitative research methods. Consequently it has been determined that five of these ten sport federations are conducting periodic corporate social responsibility projects, two of them are conducting corporate social responsibility projects which are not sufficient and periodic and three of them are not conducting any corporate social responsibility projects. At the end of this study, the place and level of corporate social responsibility of each ten sport federations has been designated.