Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Atletizm Federasyonu'nun mali ve idari yapısı
Administrative and financial structure of General Directoried of Youth and Sport of Federation Track and Field
- Tez No: 91468
- Danışmanlar: PROF.DR. FEHİM ÜÇIŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Spor uluslararası boyutlara ulaşan, gerektiğinde siya setler üstü olabilen bir endüstridir. Bu endüstrinin mensupla rı, birbirleriyle ırk, dil, din ayrımı gözetmeksizin iletişim kura bilmektedirler. Dünya spor endüstrisi kazanma üzerine kurulmuştur. Saldırı iç güdülerimizi barışçı yollarla tatmin eden spor kişiler ve kitleler üzerinde üstünlük kurmanın en barışçı ve popüler yoludur. Atletizmin doğuşu insanlık tarihi kadar eskidir. İlk Olim piyat Oyunlarının organizasyonu da Stadyon adı verilen a- lanlarda atletizm dallarında yapılan yarışmalarla başlamıştır. Selim Sırrı Tarcan'ın öncülüğünde hazırlanan beden e- ğitimi dersleri müfredat programlarında atletizm önemli bir yer tutmuştur. Bunun yanı sıra Cemiyetler Kanununa göre ku rulan kulüplerimizin de faaliyet gösterdiği dallar arasında at letizm ilk sıralarda gelmekteydi. Atletizm Federasyonu da ülkemizde ilk kurulan ve U- luslararası Amatör Atletizm Federasyonuna kabul edilen fede rasyon olmuştur(1922). Türkiye'de atletizm sporunun sevk, idare ve organizas yonu ile görevli teşkilat Atletizm Federasyonudur. Atletizm Federasyonu, devletimizin sporu yöneten kurumu olan Genç lik ve Spor Genel Müdürlüğünün ana hizmet birimleri arasın dadır. Atletizm Federasyonu, 3289 sayılı Gençlik ve Spor Ge nel Müdürlüğü' nün Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanun' a göre kurulmuş olup, çalışmalarını Gençlik Spor Genel Mü dürlüğü Spor Federasyonları Teşkilatı, Çalışma, Görev, Yetki ve Sorumlulukları Yönetmeliğine göre yürütmektedir. Bu yönetmeliğe göre Federasyonun görevlerini yerine getirebilmesi için Karar, Yürütme ve Danışma organları oluş turulur. Karar organı Federasyon Başkanı, As Başkan ve Yö netim Kurulu üyelerinden, Danışma Organı ise Teknik Kurul, Eğitim Kurulu, Sağlık Kurulu gibi kurullardan oluşur. Bu ku rullarda yer alanlar kişiler seçimle iş başına gelen Federas yon Başkanın atadığı kişiler olmasına karşın, Yürütme Kuru lunu oluşturan Genel Sekreter ve büro memurları Devlet Me murları Kanununa göre atanmış resmi görevlilerdir. Atletizm Federasyonunun görevlerinden başlıcaları at letizmi yurt sathında dengeli bir şekilde yaymak ve geliştir mek, yurtiçi yarışmaları organize etmek, milli takımı seçmek, sporcuların performans gelişimlerini sağlayacak eğitim ve kamp faaliyetleri düzenlemek, antrenör eğitim seminerleri ile yeni antrenörler yetiştirmek şeklinde sayılabilir. Atletizm Federasyonu Teknik Kurulu her yıl Ekim ayın da bir sonraki yılın faaliyet programını hazırlar. Hazırlanan bu program için talep edilen bütçe Merkez Danışma Kurulu tara fından incelenerek karara bağlanır ve Genel Müdürün onayı na sunulur. Federasyon harcamaları Federasyonlar Fonu adı verilen bir fondan karşılanır. Bu çalışmada Türkiye Atletizm Federasyonun idari ve Mali yapısı ele alınmış, Federasyonun daha verimli çalışabil mesi açısından ilgili mevzuatlar incelenerek önerilerde bulu nulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our world the sports became world wide power and industry. This industry becomes more powerful than politics. The workers of this industry can contact eachother without the differences of their nation, language and their own religion. World sport industry is based on the success of the sportsman. The sports are the best ways of the satisfaction of the aggressive instrict of human with peaceful ways. And these ways are the most peaceful and popular. Born of track and field, is as old as human age. Branches of track and field were organised in Olympic Games where the places were called stadion. The curriculum of physical education courses which was prepared by Selim Sırrı Tarcan, track and field took an important place. On the other hand, first sport clubs which are founded according to the law, has activated about track and field. Federation of Track and Field, also the first founded federation in Turkey (1922) and registered to international Amateur Athletics Federation (IAAF). In Turkey, Federation of Track and Field, the responsible institution for organising all track and field activities. Also Federation has take place in main part of Ge neral Directorate of Sport.Federation of Track and Field founded according to the law of 3289 and carry on activities according to the regulations. According to this regulation, federation must have committees such as board, administrative and officials. Board and administrative members are honorary, bur officials are attended by the law of 657. Major tasks of Federation are, to develop track and field in Turkey wide, organisation of competitions, qualifing of national team, organisation of training camps for develop performance of sportsman, to be graduated new trainers and develop trainer education programs. In fall period, technical committee prepare next session program. This program first check out the MDK, (Central Advisory Committee) after General Director agreed. Budged of federation provide from Federations Fund. In this study, administrative and finanmcial structure of federation of track and field has investigate and tried to determine the missing and limping issues, and presented the proposals for their solutions.