Türk medyasında spora yaklaşım
Approach to sport in Turkish media
- Tez No: 115321
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SİBEL SUVEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
8.0ZET Bu çalışma ile, medyada spora yaklaşım, sporun ve spor çeşitlerinin topluma yaygınlaştırılması, toplumun aktif spor ile tanıştırılması ve seyirci - taraftar ikilemi analiz edilmesine çalışılmıştır. Yasama, yürütme, yargıdan sonra dünyada dördüncü kuvvet olarak düşünülen medyanın, her alanda olduğu gibi spor üzerinde de önemli etkileri vardır. Yurdumuzda spor medyasının reyting ve tiraj kaygısıyla çizdiği yol, sporu olumsuz etkilemekte, dostluk, barış ve toplumsal faydalarını unutturmaktadır. Türkiye'de medya, spor adıyla yalnızca futbolu işlemektedir. Yurdumuza profesyonel anlamda Cumhuriyet sonrası giren futbol, tarihi kültürümüzde çok daha eskilere dayanan güreş, atıcılık, hatta atletizmden daha baskın hale gelmiştir. Bugün artık ticari bir sanayi kolu haline gelen futboldaki başarı ile, spordaki başarının özdeş tutulması yanlış bir bakış açısıdır. Altmışmilyon nüfuslu bir ülkenin Avrupa'da en belirgin başarısını sadece futbolda elde etmesi, diğer branşlarda, mesela; atletizm, yüzme, tenis, kayak gibi spor dallarında adının bile anılmaması oldukça üzücü ve düşündürücüdür. Toplumsal sağlık için yapılması gereken“kitle sporu”maalesef ülkemizde yeterince yapılmamakta, kitleler pasif spora ve dolayısıyla izleyici konumuna itilmektedir. Medyanın ihmali ve salt ticari düşünceye sahip olması nedeniyle,“Türkiye'de sporu yapan bir toplum değil, sporun dedikodusunu yapan bir toplum oluşmuştur”Kamuoyunu bilgilendirmenin yanında, yönlendirme fonksiyonunu da üstlenmiş olan medya; toplumu yaşadığı coğrafyasında ve kültüründe, bir çok spor branşına yönlendirebileceği gibi, sadece“taraftar”da yaratabilmektedir. Sonuç olarak Türk medyasının seyirci-taraftar ağırlığı ile daha çok futbol branşını öne çıkardığı, bunun ise toplumun aktif sporla tanışmasına kısmen engel olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to tiy to analyze the media's attitude towards sports; making the different types of sports and sports activities prevalent among people, introducing the society with active sports as well as the dilemma between spectators and fans. Media considered to be the fourth pivotal force in the world after the powers of execution, legislation and adjudication has important effects on the sports as it has major implications in every field. The course of action followed by the sports media in our country for the sake of rating and circulation deviates the aims of the sports and distracts the attention from the actual purposes of sports such as friendship, place and social benefits. Current media in Turkey exclusively dwells on football as“sports”. Football introduced to our country in the professional sense after the Republican era has turned out to be much more dominant than our traditional sports such as wrestling, archery and even athletism. It is a wrong point of view to consider the success achieved in football which has become a commercial industrial branch on equal terms with the success in sports. The fact that the most obvious achievement of a country of sixty - five million has been attained only in football, and not being able to get any degrees in other branches of sports such as athletism, swimming, tennis and skiing is guite regretful and cause for concern. Sport for the mass that needs to be practised for the health of large masses of people is unfortunately neglected in our country and people are prompted to passive sports that is to say being mere spectators. Due to the neglect and mere thought of commercial success of media, in Turkey the society has become the kind which is not involved in sports, but the one merely gossiping about the sports. Media, which has shouldered the responsibility of directing the society besides giving information, can create fans as well as directing the society to diverse fields of sports within their geography and culture. Consequently, it can be said that Turkish media foregrounds football with the inclination of spectators and fans and this partially prevents the society from being familiar with and well - versed in active sports.