6-7 yaş grubu çocuklarda hareket eğitiminin çift el-göz koordinasyonu ve reaksiyon sürelerine etkisi
Effects on movement education, hand-eye coordination and reaction time between 6-7 years old children
- Tez No: 115324
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ülkemizde son yıllara kadar okul öncesi dönem çok büyük önem görmemekteydi Bu dönemin önemi son yıllarda artmıştır. Bu alanda üniversitelerimizde açılan bölümler, okul öncesi eğitim kurumlan, bunun bir göstergesidir. Ancak bu kurumların hareket eğitimi ve gelişimi konularındaki müfredatının yeterli olduğunu söyleyemeyiz. Bu konuda büyük projelere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada okul öncesi hareket eğitimi programlarına katkı sağlaması amacıyla yapılmıştır. Okulöncesi dönem, hareket becerisini geliştirmede kalıcı etkilerin yapılabileceği en önemli dönemlerdendir. Bu dönemde öğrencinin görebileceği modeller tüm yaşamına yön verir. Çocuğun aldığı uygun eğitim programlarının fiziksel ve algısal gelişimini desteklediği bilinmektedir. Bu çalışmada okul öncesi dönemde yapılan hareket eğitimi programlarının, işitsel basit, görsel basit, görsel seçmeli reaksiyon süreleri ve el-göz koordinasyonları üzerindeki değişim incelenmiştir. Çalışmaya 35 deney, 36 kontrol grubu olmak üzere toplam 71 çocuk katılmıştır. Hareket eğitimi programı 8 hafta ve haftada 3 gün olarak uygulanmıştır. istatistiksel analizler için SPSS paket programı kullanılmış, ön ve son test ve farklı cinsiyetlerin karşılaştırılmasında t testi uygulanmıştır. Çalışmada her iki gruba da ön test ve son test uygulanmıştır. Reaksiyon Süresi Newtest 2000 aleti ile basit ve çoktan seçmeli reaksiyon süresi olarak ölçülmüştür. Çift el-göz koordinasyonu ise Lafayette marka (model 32532) araç kullanılarak hata ve süresi ölçülmüştür. Gruplar kendi içlerinde ve birbirleri ile karşılaştırılmışlardır.
Özet (Çeviri)
The term of preparatory school hasn't been taken great importance in our country till recently. The importance of this term had been increased much more in decade. New opened departments in our universities and the education institutions of preparatory school show up us that importance. But unfortunately we can't say that the curriculum about movement education and improving of this institutions are enough. About this subject has been needing very big projects. This poject has been prepared to help movement education of preparatory school. The term of preparatory school is the one of the most important period that will occur permanenet effects which are improving movement capability. The patterns that students can see in this period direct their life. Suitable education programs which children had support their physical and perceptional development. In this project including education programs in the preparatory schools, the change of auditory simple, visual simplei visual selectivity reaction time and hand-eye coordinations are evaluated. Total 71 children, 35 of them are experimental, 36 of them are as a control group has been added for this presentation. The programme of movement education took 8 weeks and applied for three days a week. SPSS package program has been used for the statistical anaiysises, T test has been used for compairing different sex and first and last test. Tn this project first and the last test has been used for each groups. Reaction time has been measured by a tool called Newtest 2000 as a simple and time of multiple- choice reactionDouble coordinationof hand-eye mistake and its durarion has been measured whith a tool which is Lafayette mark (model 32532)by using double coordination of hand-eye. Groups has been compared between eachother and between themselves.