İki hafta süresince yapılan sarımsak yüklemesinin anaerobik eşik seviyesi üzerine olen etkisi
The Effects of two weeks garlic supplementation on anaerobic threshold level
  1. Tez No: 115323
  2. Yazar: MELİKE ÇETİNBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. R. GÜL TİRYAKİ SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1258
Özet
ÖZET İKİ HAFTA SÜRESİNCE YAPILAN SARIMSAK YÜKLEMESİNİN ANAEROBİK EŞİK SEVİYESİNE OLAN ETKİSİ Çetinbaş, Melike Yüksek Lisans, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Tez Danışmanı: Prof. Dr. Gül Tiryaki Sönmez Ocak 2002, 58 sayfa Bu çalışmanın amacı, iki hafta süresince alınan 5mg/kg/gün sarımsak preparatının anaerobik eşik seviyesi üzerine olan etkisini araştırmaktır. Araştırmaya beden eğitimi ve spor bölümü öğrencilerinden 17 gönüllü öğrenci katılmış ve ön-test sonrasında conconi yöntemiyle anaerobik eşik seviyeleri belirlenmiştir. Test sonrasında ilk beş dakikada deneklerin toparlanma kalp atım hızları kaydedilmiştir. Anaerobik eşik (AE) seviyeleri belirlenen deneklerin Anaerobik Eşik (AE) seviyesinde laktik asit ölçümleri yapılmış ve denekler rastgele 3 gruba ayrılmıştır. Sarımsak grubuna (n=6) iki hafta süresince 5mg/kg/gün sarımsak preparatı, plasebo grubuna (n=6) ise plasebo maddesi olarak nişasta verilmiştir. Kontrol grubuna (n=5) ise hiçbir şey verilmemiştir. İki hafta sonra ön-testte uygulanan prosedür tekrarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECTS OF TWO WEEKS GARLIC SUPPLEMENTATION ON ANAEROBIC TRESHOLD LEVEL Çetinbaş, Melike M.S, Education of Training Supervisor: Prof. Dr.R. Gül Tiryaki Sönmez January 2002, 58 pages The purpose of this study was to examine the effects of 5/kg/day garlic supplementation on anaerobic threshold level. 17 volunteered male subjects who were students in the department of physical education and sports, participated to the study. Anaerobic threshold level of subjects were determined by using Conconi method. After testing, subjects's recovery heart rate were recorded during 5 min.The subjects's anaerobic treshold level were determined and the lactic acid measurements were taken in this determined anaerobic threshold level and then the subjects were randomly divided into 3 groups. Garlic preparate was included to garlic group (n=6) as 5 mg/kg/day for 2 weeks, and starch was given to plasebo group (n=6) for the same period. On the other hand, nothing was given to control group (n=5). After two-weeks, preliminary test procedure was repeated.