2001-2002 Türkiye 1. Deplasmanlı Bayanlar Futbol, Basketbol ve Hentbol Liglerinde oynayan takım oyuncularının bazı bedensel ve kondisyonel özelliklerinin karşılaştırılması
A comparison of physical and conditional parameters of Female Football, Basketball and Handball players which play in the season of 2001-2002 Turkey First League
- Tez No: 115347
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SİBEL SUVEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 451
Özet
-42- OZET Bu araştırmada 2001-2002 sezonunda Türkiye 1. Deplasmanlı Bayanlar Ligi'nde oynayan, TMO Bayan Hentbol takımından 15, Gazi Üniversitesi Bayan Futbol Takımından 14, An Koleji Bayan Basketbol takımında 12 olmak üzere toplam 41 sporcu üzerinde, fiziksel ve fizyolojik profillerinin değerlendirilmesi ile takımlar arasında karşılaştırmalar yapılmıştır. îstatistiki analizde, gruplar arasındaki fark, tek yönlü grup varyans analiziyle, farkın hangi gruptan kaynaklandığını bulmak için ise Tukey testi S.P.S.S. 8.0 Paket programında“One Way Anavo”kullanılarak yapılmıştır. Bu araştırmaya fiziksel ve fizyolojik değerleri ortalamaları TMO bayan hentbol takımının yaş 21-47 yıl, boy 171.27cm, vücut ağırlığı 65.90kg, vücut yağ yüzdesi %20.89, Gazi Üniversitesi Bayan Futbol takımının yaş 21.36 yıl, boy 165.28cm, vücut ağırlığı 59.90kg, vücut yağ yüzdesi %23.12, Arı Bayan Basketbol takımının yaş 21.83 yıl, boy 178.66cm, vücut ağırlığı 69.13kg, vücut yağ yüzdesi %18.79 olan sporcular katılmıştır. Takımlar birbirleriyle karşılaştırıldığında; TMO ve Gazi takımları arasında yatay sıçrama, anaerobik güç, kol kuvveti itme sağ, itme sol ve atma, sağ el pençe kuvveti, 5x30 süratte devamlılık değerlerinde anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Gazi ile Arı takımları karşılaştırıldığında boy, vücut ağırlığı, vücut yağ yüzdesi, yatay sıçrama, anaerobik güç, kol kuvveti itme sağ, itme sol ve atma, 3 0m sprint değerlerinde anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Arı ile TMO takımları karşılaştırıldığında ise yatay sıçrama, kol kuvveti atma, sağ el pençe kuvveti değerlerinde anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
-43- ABSTRACT At this research, the assessment of the physical and physiological profiles of total 41 sportsman who played at the Turkey 1st Traveling Women League in 2001- 2002 is made and teams are compared. The sportsmen are 15 people from TMO Handball Team, 14 people from Gazi University Football Team and 12 people from An Collage Basketball Team. For statistical analyses, the difference of the groups are made with only one relation group variance analyses and to see what the difference depends on, the Tukey test S.P.S.S. 8.0. from packet program“One Way Anova”is used. This research, includes the sportsmen whose physical and physiological valves averages are like this; TMO Woman Handball Team age 21.47 year, height 171.27cm, body weight 65.90kg, body frit percent %20.89, Gazi University Woman Football Team age 21.36 year, height 165.28cm, body weight 59.90kg, body fat percent %23.12, An Collage Woman Basketball Team age 21.83kg, body fat percent %18.79. When we compare the teams; between TMO and Gazi teams there are found power, arm strength pushing right, pushing left and throwing, right hand paw strength, 5x30 speed continuity valves. When we compare Gazi and An teams we see meaningful differences at height, body weight, body fat percent, vertical jumping, anaerobic power, arm strength pushing right, pushing left and throwing, 30m sprint. Comparing An and TMO teams there are meaningful differences at vertical jumping, arm strength throwing, right hand paw strength.