Ergenlerde fiziksel aktivite düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of physical activity level in adolescents
  1. Tez No: 115346
  2. Yazar: ZAMBAK ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANER AÇIKADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Şahin, Z. Ergenlerde Fiziksel Aktivite Düzeyinin Değerlendirilmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimler Enstitüsü Spor Bilimleri ve Teknolojisi Programı Bilim Uzmanlığı Tezi, Ankara, 2002. Fiziksel Aktivite Düzeyi'ni (FAD) değerlendirebilmek amacıyla, 14-16 yaş arası kız (K, n=30) ve erkek (E, n=21) 51 ergende 7 gün 24 saat süreyle Kalp Atım Hızı (KAH) izleme yöntemiyle belirlenmiştir. KAH ve Fiziksel Aktivite Yoğunluğu yüzdesi (FAY %), tüm günün ve gün bölümlerinin metabolik aktivite indeksi olarak alınmıştır. FAD her gün için değerlendirilmiştir. FAY %'si düşük (KAHreserve'nin %50'sinden düşük), orta (KAHreserve'nin %50 - 70'i arası) ve yüksek (KAHreserve'nin %70'inden yüksek) FAD olarak değerlendirilmiştir. VY % ile haftalık KAH ortalamaları ve FAY %'si ortalamaları arasında ilişki bulunmamıştır (sırasıyla; r=0,001, r=0.109; p>0.05). Günler arasında KAH ve FAY %'leri ortalamaları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (sırasıyla; F6;5o=1.727, F6;5o=1.766;, p>0.05).
Özet (Çeviri)
vu ABSTRACT Şahin, Z. Evaluation of Physical Activity Level in Adolescents, Hacettepe University Health Sciences Institute MS Thesis in Sports Sciences and Technology, Ankara, 2002. Heart rate was monitored in 51 adolescents girls (G, n=30) and boys (B, n=21) aged 14-16 to evaluate Physical Activity Level (PAL) over one week period. The HR and the percentage of heart rate reserve (% HRR) were taken to be indexes of the metabolic activity for the whole day and for the different parts of the day. The PAL was evaluated for each day. Below 50% of HRR was evaluated as low, between 50% - 70% HRR as medium, and above 70% HRR was evaluated as high PAL. There were no relationship between % body fat (% BF) and the average weekly HR and % HRR (r=0.001, r=0.109; p>0.05 respectively). Although there were significant differences between Sunday and weekdays (F6;5o=3.255, F6;5o=3.159; p0.05 respectively).