Türkiye'de 2002-2016 dönemlerinde büyüme ile bankacılık sektörünün aktif-pasif büyüklüğündeki gelişimin karşılaştırmalı analizi
A comparative analysis of growth in the assets and liabilities of the banking sector with of growth of Turkey of 2002-2016
  1. Tez No: 613744
  2. Yazar: MEHMET SADIK KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FETULLAH AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Türkiye Finansal Sektörünün büyüklüğü 2016 yıl sonunda 3.217.400 Milyon TL'ye ulaşmıştır.“Türkiye Bankacılık Sektörü”, Finans Sektörünün %84,88 kısmını kapsamaktadır. 2002-2016 dönemlerinde büyüme ile Bankacılık Sektörünün aktif-pasif büyüklüğündeki gelişimin karşılaştırmalı analizi yapılmıştır. Türkiye, 2001 yılında çok ciddi bir kriz yaşamıştır. Daha sonra birçok yapısal reform hayata geçirilmiştir. 2002 yıl sonunda 48.981.-Milyon TL kredi hacmi, 2016 yıl sonuna gelindiğinde %3.540 oranında büyümeyle 1.734.342 Milyon TL rakamına ulaşılmıştır. Aktif büyüklüğe göre, 2002 yılı sonunda 212.681 Milyon TL olan rakam, 2016 yıl sonunda %1.284 artışla, 2.731.037 Milyon TL olarak gerçekleşmiştir. GSYH, 2002 yılında 271.406 Milyon TL iken, %961,12 artış ile 2016 yılında 2.608.525 Milyon TL olmuştur. Finans sektörüyle, ekonomik büyüme arasında doğrusal bir ilişki olduğu oransal yöntemlerle yapılan incelemede görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Finans Sektörü, Finansal Büyüme, BDDK, TBB, Ekonomik Büyüme
Özet (Çeviri)
The size of the Financial Sector Turkey has reached TL 3.217.400 million at the end of 2016.“Turkey Banking Sector”, covers 84,88% of the finance sector. A comparative analysis of the growth in the asset-liability size of the Banking Sector and the growth in the 2002-2016 periods was conducted. Turkey, in 2001, has experienced a very serious crisis. Afterwards, many structural reforms were implemented. At the end of 2002, TL 48,981 million credit volume was reached to TL 1.734.342 million with an increase of 3,540% at the end of 2016. According to the asset size, the figure which was 212.681 million TL at the end of 2002 increased by 1.284% at the end of 2016 and reached 2.731.037 million TL. The GDP was TL 2.608.525 in 2016 with an increase of 961,12% in 2002 from TL 271.406 million. The relationship between financial sector and economic growth was found to be proportional. Key Words : Financial Sector, Financial Growth, BRSA, TBB, Economic Growth