Sporcuların alkol kullanma alışkanlıkları üzerine bir araştırma
A research about alcohol using habits of sportsmen/women
- Tez No: 115348
- Danışmanlar: PROF.DR. A. AZMİ YETİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 681
Özet
66 ÖZET Araştırmada, sporcuların alkol kullanma alışkanlıklarını tespit etmek amacıyla Doğu Akdeniz ve Güney Doğunun gelişmiş illerinde bulunan sporculara 2001 yılında 29 soruluk anket uygulanmış, bir çok değişken ile ilgili veri toplanmış, toplanan verilerin analizi yapılıp yorumlanarak sonuç çıkarılmıştır. Konu ile ilgili yerli ve yabancı literatür incelenerek sonuçlar tartışılmış ve çeşitli önerilerde bulunulmuştur. Araştırmaya %46,06'sı kadın (n=199), %53,93'ü erkek (n=233) olmak üzere toplam 432 sporcu katılmıştır. Sporcuların yaş dağılımı, % 42,8 oranında 18-21 yaş grubundadır. Sporcuların alkole başlama yaşları ile cinsiyetler arası farklılığa rastlanmazken (P>0,05), sporcuların,“yaş - alkollü içki kullanma”arasında bir ilişki bulunmuştur (P0,05) Takım sporlarına göre alkol kullanım ilişkisi aranmış, istatistiksel olarak anlamlılık bulunamamış (Grafik7, P>0,05), spor branşıyla uğraşma düzeyi ile alkollü içeceklerden herhangi birini içme arasında anlamlı bir ilişki bulunurken (P0,05). Sporcularda, sporla uğraşılan yılların alkollü içki kullanmada önem arz etmediği bulunmuştur. (P>0,05) Sporcuların sportif başarı düzeyleri arttıkça alkol kullanma oranları artmaktadır. (P0,05) Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda; sporcuların alkol kullanım alışkanlıklarının oldukça yüksek olduğu, sporcu-alkol kullanımı arasında bir çok yönden ilişki olduğu, sporcuların elitlik düzeyi arttıkça alkole meyillerinin de arttığı söylenebilir. Sporun insanın sosyalleşmesine olan katkısı ile birlikte sporcunun diğer bireylerden daha fazla sosyal çevreye sahip olması alkol kullanmaları için bir risk faktörü olmaktadır. Sporcuların alkolün zararları ile ilgili bilinç düzeyleri düştükçe alkol kullanımlarının da arttığı çalışmamız sonucu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
68 SUMMARY In this study a survey including 29 questions was applied to the sportsmen/women in developed cities of East Mediterranean and South East Regions in order to determine their alcohol use habits in year 2001. The multi variable data were analyzed, evaluated making various proposals. The study contained 432 sportsmen/women with 46.06 % female (n=199) and 53.93% male (n=233). The age distribution of the sportsmen/women is within 18-21 by 42.8%. There was not a significant difference in the alcohol starting age and their gender (P>0.05). However there was a relation between the age of the sportsmen/women and the use of alcoholic drinks (PO.05). The sportsmen/women participated the study came from 16 different disciplines. The sport disciplines were grouped according to team sports, individual sports and natural sports. There was not a significant relation between the sport branches and the use of alcohol(P>0.05). The investigation of the link between the team sports and the use of alcohol gave no meaningfiil relation (Graph?, P>0,05). However there was a meaningful relation between the level of involvement with the sport branch and tasting one of the alcoholic drinks(P0.05). The increase in the level of involvement with the sports also increases the cases of the sportsmen /women taking alcohol with their trainer or coach. There was also a meaningful relation between the gender of the sportsmen or women and the question "who do you prefer to take alcohol with T(F0.05). The years of involvement in the sports is found to be unimportant in the use of alcohol (P>0.05). The higher the achievements of the sportsmen/women the higher the use of alcohol (PO.05).69 There was a meaningful relation between the use of alcohol and the opinions of the sportsmen or sport women on their performance (P0.05). However there was a relation between their gender and the amount of alcohol they take ( P0.05). The data obtained by this study indicate that the alcohol use in sportsmen or sportswomen is highly significant. There are numerous relations between the use of alcohol and various aspects of the sportsmen and sportswomen. It can be suitably concluded the propensity of the alcohol use increases as the eliteness of the sportsmen or sportswomen. As well as undeniable contribution of the sports upon the socialization of human the fairly large social circle of the sportsmen and sportswomen constitutes a new risk factor for the use of alcohol. The study also determined that the lower the consciousness of the sportsmen or sportswomen about the harm of alcohol the higher their use of alcohol.