L-karnitin alımının 1500 m koşu performansına ve kan laktat seviyesine etkisi
The effects of L-carnitine intake 1500 m run performance and plasma lactate
- Tez No: 115349
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR GÖKDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma, L-karnitin alımının 1500m koşu performansına ve kan laktat seviyesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla çalışıldı. Bu çalışmaya, iyi antrenmanlı ve sağlıklı 20 erkek sporcu gönüllü olarak katıldı. Denekler, rasgele yöntemiyle, Plasebo (n=10) ve Karnitin (n=10) olmak üzere iki grupta sınıflandırıldı. Çalışma ön test ve son test olmak üzere iki aşamada gerçekleştirildi. Denekler her iki aşamada da l500m koştular ve koşu sonrasında performans zamanları kaydedildi. Her iki testin bitimini takip eden birinci dakika içerisinde kalp atım sayıları dördüncü dakika içerisinde deneklerin kan örnekleri antecubital venden alındı. Son testten 90 dk önce Karnitin grubu içerisinde 2 gr L-karnitin bulunan şekerli su içerken Plasebo grubu sadece şekerli su içmiştir. Standart alan ve laboratuar testleri deneklerin fiziksel ve fizyolojik özelliklerinin belirlenmesi için uygulanmış olup gruplar arasındaki fark ise Paired Sample T Testi ile analiz edilmiştir. İki grubun ön ve son test sonrası kalp atım sayılan ortalamaları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this investigation was to determine the effects of L- carnitine intake on 1500m running performance and blood lactate level. Healthy and well-trained twenty voluntary male athletes participated in this investigation. Subjects were randomly classified in two groups as a Placebo group (n=10) and Carnitine group (n=10). This investigation was performed in two trials as first and last tests. Subjects ran 1500m at each trial and performance times were recorded. Heart rate was recorded in first minute and blood samples were obtained from an antecubital vein following fourth minute at the end of each trial. The Carnitine group received 2gr L-camitine in a citrus drink before 90 minute from last test while the Placebo group received only the citrus drink at the same time. Standardized field and laboratory tests were used to determine the subject's physical and physiological profiles. Statistical analysis was done by using Paired Sample t test. After the end of first and last tests, there were no significant differences between heart rates of two groups.