Türk spor yönetiminde özerkliğin ekonomik boyutu (Türkiye Futbol Federasyonu örneği)
Economic autonomous of Turkish sport management (e.g. T.F.F.)
- Tez No: 115350
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜNER EKENCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
-170- OZET Türk spor yönetiminde özerkliğin ekonomik boyutunun Türkiye Futbol Federasyonu“ (T.F.F.) örneği ile çözümlenmesi amaçlanan bu çalışmada, T.F.F.'nin idari ve mali gelişimi ile ilgili birincil ve ikincil kaynaklar ”dokümantasyon metodu“ kullanılarak incelenmiş, bazı temel sorunlar tarihi araştırmalarda kullanılan ”retrospeküf yöntem“ ile değerlendirilmiştir. Ulaşılan tüm belge ve bulgular çözümlenerek yorumlanmıştır. Türk spor yönetiminde özellikle federasyonlar açısından tartışılagelen özerklik modeli, T.F.F.'de 1988 tarih ve 3461 sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun”ile uygulamaya konmuştur. Özerklik modeli ile beraber, dönemin gerekleri doğrultusunda yapılan yasal düzenlemeler sayesinde önemli gelişmeler sağlanmıştır. Ancak, T.F.F.'nin mevcut idari yapısında“özel hukuk hükümlerine tabi tüzel kişilik”, tahkim“ ve ”seçim“ ile ilgili uygulamaların yetersiz olduğu; mali yapısında ise, mal ve hizmet üretimi, tüketimi, bölüşümü ve bunların denetlenmesi konularında çözüm bekleyen bir dizi sorunun olduğu gözlemlenmiştir. T.F.F.'nin idari yapısının; serbest piyasa mekanizmalarına uyum sağlayabilecek rekabet, hız, kalite ve verimlilik şartlarını yerine getirerek etkinlik kazanacağı; mali yapısındaki etkinliğin ise, finans kaynaklarının futbolla ilgili bütün kurum ve organizasyonları kapsayacak şekilde objektif ve sistemli kullandırılmasına bağlı okluğu ileri sürülebilir. özerkliğin ”mali açıdan kendi kendini finanse etme" ilkesinin sporda profesyonelliği ön plana çıkardığı gözardı edilmeyerek; T.F.F.'nin özerk kurumsal yapısının, sporun amatör dokusuna ay kın olmayan ve günümüz şartla rına uygun çağdaş yönetim anlayışına kavuşturulması halinde, Türkiye'deki diğer spor teşkilatlarına model oluşturacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
-171- SUMMARY Aim of this study is analysed economic autonomous of Turkish sport management with an example of ' Turkey Football Federation' (T.F.F.). In this example,“documentation method”has used, so that first and second source of administrative and financial development of T.F.F. has examined by and certain matters have evaluated by“retrospektif method”which is used in exploration of history. AH documents and findings have commented by analysis method. Automous model has argued about federation in Turkish sport management because of this argument, in 1988, 3461. law of“Establisment and Assigment of Turkey Football Federation”has execuated in T.F.F. With autonomous model, there was important buildup owing to legal arrangment in this period. However, application of“special law desicion depend on corporation'' ”fortify and“selection”was insufficient in available administration of T.F.F. and there was matters which were analysed about possesion and ministration production, consumption, sharing and their inspection in financial building. Management of T.F.F. can be attuned to free-trade mechanism if competition.speed.quality and efficiency provisions was done so, it has an activrty.ln financial activity, if all association and organization of football in financial sources are used methodically and objective, it has an activity. "finance itself in tinaciaT principle is served professionalism, it is glamorous principle from this, if autonomous institutionational building of T.F.F. don't against amateur tissue of sport and attain the recent modem administration, it can be said that it is a model for other sport organization in Turkey.