Türkçe söylemde kullanılan yabancı kökenli sözcüklere karşı Türklerin tutumu
The Attitude of Turkish people towards the use of foreign words in a Turkish context
  1. Tez No: 63766
  2. Yazar: NECDET OSAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KOCAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amaa Türkçe söylem içinde. kullanılan Batı kökenli yabancı sözcüklere karşı Türk toplumunun Psikolojik Direniş gösterip göstermediğini saptamaktır. Bu bağlamda : a. Türkçeye yabana sözcüklerin nasıl geçtiği ; b. Geçen yabana sözcüklerin kimler tarafından kullanıldığı; c. Yabancı sözcüklerin kullanımında hangi sosyal ve psikolojik etmenlerin bulunduğu; d. Söylem içinde kullanılan yabana sözcüklerin toplum bireyleri için bir anlama sorunu yaratıp yaratmadığı derinlemesine araştırılmıştır. Araştırmadaki veriler günlük dilden, yaşamdan toplanmıştır. Toplanan veriler sormaca yöntemi ile Türkiyenin değişik 5 üniversitesinde 500 üniversite öğrencisine uygulanmış ve katılımcıların yanıtları istatistik programı (SPSS 5.0 +) ile değerlendirilerek hipotez (1er) ve bunlara bağlı olan sorular tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The main purpose of this research is related to the use of foreign words (western origin) in the Turkish context. In relation to this, first of all, we intended to find out if Turkish people reflect Psychological Resistance against the foreign words in Turkish context. Parallel to the investigation of Psychological Resistance, the following points are also questioned : a. How do the foreign words come into Turkish vocabulary ? b. Who are the users of the foreign words in Turkish context ? c. What are the social and psychological dimensions of the use of foreign words ? d. Do the foreign words create misunderstanding in communication? For the research, data have been collected from authentic language. In the light of data gathered, a detailed questionnaire was prepared and delivered to 500 university students in 5 different universities in Turkey. The findings of the questionnaire was evaluated with statistical program (SPSS, version 5.0 +).