Türk dili kökenli kişi adlarının yapısı
The structures of people's names originaly coming from turkish language
  1. Tez No: 210415
  2. Yazar: EMEL SOYUBOL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KENAN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kişi adları pek çok yerli ve yabancı araştırmacının ilgisini çeken bir konudur. Bu alanda yapılan çalışmaların büyük bir kısmı ad verme geleneği, adların sözlüğü şeklindedir. Yapılan çalışmalarda kişi adlarının dil incelemesine çok değinilmemiştir. Bu alanda son yıllarda yapılmış yüksek lisans ve doktora tezleri dikkati çekmektedir. Bu çalışmada kişi adlarının dil incelemesine önem verilmiştir. Çalışma bu alana dikkat çekecektir. Çalışmada Türkçe kökenli kişi adları üzerinde durulmuştur. Kişi adları değişik açılardan öncelikle de yapılarına göre sınıflandırılmıştır. Kişi adları yapılarına göre tek kelimeden oluşanlar, birleşik kişi adları ve tamlama halinde bulunan kişi adları olmak üzere üçe ayrılmıştır.Bu incelemede kişi adlarında daha çok, birden fazla kelimeden oluşan kişi adlarının kullanıldığını ortaya koymuştur. Son yıllarda ikili isim vermenin yaygınlığı ile bu veri örtüşmektedir. Çalışmada ikinci olarak kişi adlarının ekleşme şekilleri incelenerek yaygın kullanılan ekler tespit edilmiştir. Bu eklere baktığımızda fiillere gelen yapım eklerinin fazlalığını görüyoruz. Son olarak kişi adlarının kök şeklinde olanları tespit edilmiştir. Bu bölümün sonunda kişi adlarının eserlerdeki yerleri verilmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda kişi adları konusunun araştırmacılar için önemli olduğu kanaati oluşmuştur. Bu alanda yapılan çalışmaların daha faydalı olması için incelemelerin eser eser yapılmasının yararlı olacağı fikrindeyiz. Anahtar Kelimeler : Kişi Adları, Tarihî ve Çağdaş Şiveler, Türkçe Kökenli Adlar
Özet (Çeviri)
Personal names is a very interesting subject that attracts the attention of many researchers. Some of the researches that have been made on this subject are in the shape of giving names and dictionaries of names. In the researches that have been made, the linguistic side is mostly obmitted. So the recent researches on this subject are arousing interest. İn this work a great importance is given to the personal names. The research is classified in different aspect. This situation has proved that personal names have been consisting of two words. In the recent years statistics this fact is proved by the twonamed children. As a second research in the work the mostly used suffixes have been found out. When we look at these suffixes we see that three are specific ones. Lastly it is found out that some names are only in origins. At the end of this part the situation of the personal names in the works have been shown. At the end of the researches the importance of this subject has been made visible. So that the researches on this subject can be more useful, we are in the opinian that it could give better results if the researches are made work by work. Key words : Personel Names, Historical and Contemporary Accent, Names With Turkish Origins