İnek sütü allerjisi tanısında Atopi Yama testinin yeri
  1. Tez No: 115408
  2. Yazar: AYFER TUNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Erken çocukluk döneminde allerjik reaksiyonların ana nedeni besin allerjileridir. İnek sütü allerjisi (İSA) yaşamın ilk 2 yılında en sık görülen besin allerjisidir. Bu yaş grubunda İSA'nin prevalansı prospektif çalışmalarla %2-3 olarak bulunmuştur. İSA için altın standart tanı yöntemi çift kör plasebo kontrollü besin“challenge'ldir (ÇKPKBC). ÇKPKBC zahmetli, anafilaksi riski taşıyan ve değerlendirilmesi zor bir test olduğu için İSA'nin tanısında kullanılmak üzere pratik, güvenilir, sensitivite ve spesifitesi yüksek tarama testlerine ihtiyaç vardır. Son yıllarda atopi yama testi ile ilgili araştırmalar yapılmaktadır. Bu çalışma atopi yama testi, epidermal deri testi (EDT), serum süt spesifik IgE testinin sensitivite, spesifite ve pozitif prediktif değerlerini ÇKPKBC'ni baz alarak hesaplamak ve İSA'nin tanısındaki güvenilirliklerini saptamak için planlanmıştır. Yaşları 1.56-84 (ortalama 17.3±2.8) ay arasında değişen, İSA'den şüphe edilen 13'ü kız, 24'ü erkek 37 çocuk çalışmaya katıldı. 6 çocukta inek sütü proteini (İSP) alımından hemen sonra anafilaksi öyküsü olduğu için ÇKPKBC uygulanamadı. Bu hastalar pozitif erken reaksiyon veren gruba dahil edildiler. 31 İSP, 31 plasebo olmak üzere 62 ”challenge“ uygulandı. 31 İSP ”challenge“ nin 17'si (%55), 31 plasebo ”challenge" nin 2'si (%6) pozitifti. 17 hastanın 13 (%76)'ü erken, 4 (%24)'ü geç tipte reaksiyon gösterdi. Reaksiyon oluşturan toplam doz 1-1200 (ortalama 209±83) mi iken, testin başlangıcından reaksiyon oluşuna kadar geçen süre 0.08-168 (ortalama 18.8±10.5) saatti. Erken ve geç tipteki reaksiyonlar için yama testinin sensitivitesi %72 ve %75 olup spesifitesi ise %85 idi. EDT için bu değerler sırasıyla %100 / %50 ve %50 idi. Serum süt spesifik IgE testinin erken ve geç reaksiyonlar için sensitivitesi %79 ve %50 olup, spesifitesi ise %78 idi. Süt spesifik IgE değerleri ile yama testi pozitifliği arasında doğru orantılı bir ilişki vardı (p =0.019). Geç tipte reaksiyon veren hastalar arasında EDT negatif olup da yama testi pozitif olan 2 hasta vardı. Bu 2 hastaya yama testi sayesinde tanı koyulmuş oldu. Kullanılan bu 3 test arasında tüm çalışma grubu için en sensitif test EDT iken, en spesifik test yama testi idi. Erken reksiyon veren grup için en sensitif test EDT iken, geç reaksiyon veren grupiçin yama testi idi. Yama testinin İSA'nin tanısını koymada EDT'ni tamamladığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Adverse reactions to cow's milk, indicated as cow's milk protein allergy or intolerance are one of the most common adverse reactions to foods in infancy and early childhood with an incidence ranging from 2 % to 5 % when strict diagnostic criteria are used. Several laboratory methods, including epicutaneous tests, determination of spesific IgE antibodies, basophil- histamine release test, leucococyte migration inhibition assay and lymphocyte transformation test are available as diagnostic tools in immunologically mediated cow's milk protein allergy. However, none of these tests have proved to be indicative of clinical disease, and none of them reaches sufficient sensitivity, spesifity and pozitive predictive accuracy. Because there is no reliable single laboratory test available to diagnose cow's milk allergy, the diagnosis of cow's mil allergy has to be based on cow's milk protein elimination and challenge test. Double- blind placebo- controlled food challenge (DBPCFC) is the gold standart in the diagnosis of cow's milk allergy. Because DBPCFC may be laborious or its results difficult to interpret, the atopy patch test have been introduced for the screening and diagnosis of milk allergy. Therefore, we conducted a study to evaluate the diagnostic sensitivity and spesifity of the skin patch test and prick test, milk spesifik IgE antibody in correlation with oral cow's milk challenge in infants with suspected cow's milk allergy. 37 children (13 girls, 24 boys) were included in the study. Ages ranged from 1.56 to 84 months (mean age is 17.3±2.8 months). Exactly 17/31 (55%) oral cow's milk challenges and 2/31 (6%) placebo challenges were assesed as positive. An immediate positive reaction to cow's milk challenge was observed in 13/17 (76%) children, a delayed reaction in 4 (24%) children. The mean dose and time until reaction were 1-1200 (mean 209±83) ml and 0.08-168 (mean 18.8±10.5) h respectively. In our study, sensitivity of the patch test for early and late-phase clinical reactions were 72% / 75% respectively and specificity was 85% / 85% respectively while corresponding figures for the SPT were 100% / 50% and 50% /50% and for spesific IgE in serum 79% / 50% and 78% / 78% respectively. A significant association wasfound between positive reactions in the patch test and the presence of serum milk-spesifik IgE (p=0.019). Our results indicate that patch testing will increase the probability of early detection of cow's milk allergy in children.