Tavşanlarda alt ekstremite iskelet kası iskemi-reperfüzyon hasarının biyokimyasal olarak incelenmesi
- Tez No: 115407
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. FAHİR DEMİRKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Son yıllarda çeşitli dokularda iskemi reperfüzyon hasarına ilişkin çok sayıda yayın bulunmaktadır. Verapamil kalsiyum kanal blokeri olarak koroner yetmezlik, hipertansiyon tedavisinde kullanılan ilaçtır ve kalpte olmak üzere çeşitli dokularda iskemi reperfüzyon hasarında etkilerini araştıran çalışmalar mevcuttur. Klinikte malign hipertansiyon krizlerinde kullanılan ve endotelden bağımsız nitrik oksit donörü etkisi nedeniyle iskemi reperfüzyon hasan çalışmalarında etkisi araştırılan ilaçtır. Bu çalışmada deneysel olarak tavşanlarda ekstremite iskemi modeli oluşturularak kas iskemi reperfüzyon hasarında SOR'i ve NO' in rolü ile Verapamil ve SNP'in bu hasara etkisi biyokimyasal olarak araştırıldı. Çalışmamızda 48 adet Yeni Zelanda tipi beyaz dişi tavşan kullanıldı. Tavşanlara alt ekstremite uyluk bölgesine pnömatik turnike uygulanıp normatermik şartlarda 300 mmHg basınç altında 6 saat iskemi ve bunu izleyen 60 dakika reperfüzyon yapıldı. Her grupta 12 tavşan olacak şekilde Sham, Kontrol, Verapamil ve SNP olmak üzere 4 grup oluşturuldu. Sham grubuna anestezi verilip iskemi reperfüzyon süresi kadar beklendi. Kontrol grubuna 6 saat iskemi 60 dakika reperfüzyon uygulandı. Verapamil grubuna 6 saat iskemi sonunda turnike açılmadan 5 dakika önce 0,2 mg/kg IV ilaç uygulandı ve 60 dakika reperfüzyon sağlandı. SNP grubuna 6 saat iskemi sonunda turnike açılmadan 15 dakika önce 1,5 (J.gr/kg IV infuzyon şeklinde ilaç uygulandı ve 60 dakika reperfüzyon yapıldı. Gruplarda 5. ve 60. dakikalarda venöz kan alınıp SGOT, CPK, LDH, NO, 60. dakikada tavşanlar sakrifiye edilip soleus kas örneği alınıp MDA, rGSH, SOD, MPO düzeyleri analiz etmek üzere örnekler alındı. Sonuçların istatistiksel analizleri ANOVA Post-Hoc Tukey ve Mann- Whitney U testi ile değerlendirildi. Ekstremitede nekroz gelişiminin önlenmesinde kritik süre olan 6 saat iskemi 1 saat reperfüzyonda biyokimyasal parametrelerdeki olan değişimler 69gösterilmiş, nötrofil aracılı SOR üretimi ve no-reflow fenomen (yemden akım sağlanamaması) olayına Verapamil ve SNP'in etkisinin olmadığı görülmüştür. 70
Özet (Çeviri)
SUMMARY In recent years, several studies about ischemia reperfusion injury have been published. Verapamil is a drug to be used as a calcium channel blocker for coroner insufficiency and hypertension and there are some studies about the effects of ischemia reperfusion injury on the heart and several tissues. The effect of the drug is researched in the clinical studies of ischemia reperfusion injury because of the nitric oxide donor independent of endothelial and it is used in the malign hypertension crisis. In this study, the roles of SOR and NO and the effect of Verapamil and SNP on this injury were researched biochemically by forming extremity ischemia experimentally in rabbits. During our researches, 48 New Zeland female rabbits were used by applying pneumatic tourniquet to the bottom extremity thigh part of the rabbits, the rabbits were made ischemia under the normothermia conditions with 300 mmHg pressure for 6 hours and then made reperfusion for 60 minutes. Four grups were constituded as Sham, Control, Verapamil and SNP. Sham group was given anesthetics and waited till the time of ischemia reperfusion. The Control group was applied ischemia for 6 hours and reperfusion for 60 minutes. The Verapamil group was applied 0,2 mg/kg IV drug just 5 minutes before opening the tourniquet at the end of 6 hours of ischemia 60 minutes reperfusion was obtained. At the end of 6 hours of ischemia, SNP group was applied 1,5 ukg/kg IV drug as infusion and made reperfusion for 60 minutes. In groups venous blood was taken in the fifth and sixtieth minutes SGOT, CPK, LDH, NO and in the sixtieth minute, rabbits were sacrified and by taking out a sample of soleus muscle, samples were taken to analyze the levels of MDA, rGSH, SOD, MPO. The statistical analysises of the result were evaluated with the test of ANOVA Post-Hoc Tukey and Mann- Whitney U In the extremity, changes in the biochemical parametres were shown 6 hours of ischemia, which is critical period in the prevention of necrosis 71development and 1 hour of reperfusion. It was seen that Verapamil and SNP had no effect on SOR growing through neutrophil and no-reflow phenomenon fact. 72