Minimal papiller tiroid karsinomu insidansı (Adli otopsilerdeki tiroidektomiler ile cerrahi tiroidektomilerin prospektif karşılaştırılması)
The insidance of minimaly thyroid carcinoma (prospective comparison between the thyroidectomies all the autopsy cases and the surgical thyroidectomies)
- Tez No: 115482
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METE DÜREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Genel Cerrahi, Onkoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, General Surgery, Oncology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Türk toplumunda tiroid patolojisi olmayan bireylerle selim bir tiroid patolojisi nedeniyle öpere olan bireyleri; minimal papiller tiroid karsinomu sıklığı açısından değerlendirip hem normal bireylerde minimal papiller tiroid karsinomunun sıklığı hakkında ön bilgi edinmek, hemde selim tiroid hastalığı nedeniyle cerrahi girişim uygulanacak kişilerin artmış tiroid kanseri riski olup olmadığını tesbit etmek amacıyla, Daha önce tiroid patolojisi olduğu bilinmeyen 25 yaş üzeri 150 adli otopsi vakası ve Klinikde operasyon öncesi tiroid kanseri tanısı konmamış benign hastalıklar nedeniyle bilateral tiroidektomi yapılan 25 yaş üzeri 150 klinik vakanın tiroid dokuları kullanılmıştır. Otopsilerden ve cerrahi olarak klinikte alınan tiroid bezi materyalleri Patolojiye inceleme için gönderildi. Adli otopsilerden alınan 150 vakanın 122 si erkek, 28 i kadındı. Yaş ortalaması 42,96 (25-81) yıldı. Patolojik inceleme sonunda; minimal papiller karsinom 2 vakada (%1,3), bulundu. Klinikte öpere edilen 150 vakanın 33 ü erkek, 117 si kadındı. Yaş ortalaması 46,18 (25-77) yıldı. Patolojik inceleme sonunda; minimal karsinom 9 vakada (%6), bulundu. Otopsi ve cerrahi seri arasındaki minimal papiller karsinom sıklığı istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Türk toplumunda minimal papiller karsinomanın toplumsal risk faktörlerinden bazılarını içermesine rağmen beklenenden daha düşük ve selim 39tiroid hastalığı olan kişilerin tiroid hastalığı olmayan kişilere göre daha yüksek tiroid karsinomu riski olduğu tesbit edildi. Ülkemizin epidemiyolojik ve etyolojik olarak tiroid kanseri açısından yüksek riskte olması ve çalışmamızdaki otopsilerde %80 benign tiroid hastalığı patolojisi bulunmasına rağmen tiroid karsinomuna az oranda rastlanması, tiroid karsinomunun patogenezinde genetik ve çevresel faktörlerin tahmin edildiğinden daha fazla rol aldığını desteklemektedir. 40
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of the present study was to compare the patients without thyroid pathology and th patients operated for a benign throid disease in turkish community ; and to assess the incidence of minimal papillary thyroid carcinoma in both normal people and the ones with benign thyroid disease prepared for operation in determining if the thyroid carcinoma risk is increased or not. 150 forensic autopsy cases over 25 yearold without known thyroid pathology and 150 clinical patients over 25 year old, bilateral thyroidectomy applied for benign disease without any evidence of thyroid carcinoma were used in our study. The thyroid gland specimens taken from autopsy and surgery were sent to pathology for histopathological evaluation. Of the 150 forensic autopsy cases, 112 were male and 28 were female. The mean age was 42,96 years(range, 25-81). At the and of pathological evaluation, minimal papillary carcinoma was detected in 2 cases (1,3%). Of the 150 clinically operated patients 33 were male and 117 were female. Mean age was 46,18 years (range, 25-77). Pathology revealed that tfere were 9 cases with minimalcarcinoma (6%). The difference between autopsy and surgery series was statistically significant in the evaluation of minimal papillary carcinoma. 41İn Turkish community, the insidence of minimal papillary thyroid carcinoma is seen to be lower in spite of the known higher risk factors; and the patients with benign thyroid disease were shown to have higher risk for thyroid cancer. Our country has a higher risk for epidemiological and ethiological thyroid carcinoma. However in our autopsy series there was 80% benign thyroid disease with a very low insidence of thyroid carcinoma. As a conclusion, in the pathogenesis of thyroid carcinoma, genetic and enviromental factors should play more role. 42