Sepsiste indüklenebilen nitrik oksit sentaz inhibitörü (İNOS) ve antioksidanların doku hasarı ve organ fonksiyonlarına etkileri
- Tez No: 115535
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
VII. ÖZET Amaç: Çalışmanın amacı deneysel sepsis modelinde Pentoksifilin, L-arginin ve Aminoguanidin'in plazma nitrik oksid (NO) ve Malondialdehit (MDA) düzeylerine etkisini belirlemek NO ve MDA NO düzeyleri ile doku hasarı ve organ fonksiyonları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Materyal ve Metodlar: Çalışmada Wistar albino cinsi 60 rat kullanıldı. Ratlar 10'arlı 6 gruba ayrıldılar. Ratlarda çekum ligasyon-perforasyon (ÇLP) yöntemi ile sepsis geliştirildi. Grup I: Sham işlemi, Grup II: ÇLP (sepsis), Grup III: ÇLP + 10 mg/kg L-arginin verildi, Grup IV: ÇLP + 15 mg/kg Aminoguanidin verildi, Grup V: ÇLP + L-arginin + Aminoguanidin aynı dozlarda verildi, Grup VI: ÇLP+ 15mg/kg Pentoksifilin verildi. 24 saat sonra raflardan NO, MDA, lökosit, AST, ALT, BUN, CRE ve kan gazları tayini için kan örnekleri, ve doku hasarını belirlemek için 1 gr akciğer, karaciğer, böbrek doku örnekleri alındı. Bulgular: Lökosit sayısı ÇLP uygulanan gruplarda anlamlı olarak arttı. NO düzeyleri sepsis grubu ve L-arginin grubunda anlamlı olarak yükselirken, Aminoguanidin ve Aminoguanidin+L-arginin gruplarında sham grubuna benzer bulundu. ÇLP uygulanan gruplarda kan gazları.AST, ALT, BUN, CRE, sham grubuna göre anlamlı olarak bozuk bulundu, ancak Pentoksifilin, Aminoguanidin ve Aminoguanidin+L-arginin gruplarının değerleri sepsis ve L-arginin gruplarına göre anlamlı olarak düzelme gösterdiler. Sepsis ve L-arginin gruplarının akciğer doku hasarı diğer gruplara göre daha şiddetli idi. MDA düzeyleri ÇLP uygulanan gruplarda sham grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu. Sonuç: Sepsiste artan MDA ve NO'nun neden olduğu doku hasarını ve organ fonksiyonlarındaki bozulmayı önlemek amacıyla Pentoksifilin ve Aminoguanidin tedavi protokollerine eklenebilir. 58
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY THE EFFECTS OF İINOS INHIBITORS AND ANTIOXIDANTS ON TISSUE DAMAGE AND ORGAN FUNCTION IN SEPSIS Purpose: The aim of this study is to investigate the effects of pentoxifillin, L-arginin and Aminoguanidin on plasma malondialdehide (MDA) and nitric oxide(NO) levels, and to determine the relations between MDA and NO levels and tissue damage and organ functions. Materials and Methods: 60 Wistar Albino rats were used in this study. The rats were divided into 6 groups, each containing 10 subjects. Sepsis was induced by cecal ligation and puncture (CLP) method. Group I: Sham group, Group II: CLP (sepsis), Group III: CLP + 10 mg/kg L-arginin administration, Group IV: CLP + 15 mg/kg Aminoguanidin administration, Group V: CLP + L-arginin + Aminoguanidin were given at the same doses Group VI: ÇLP+15mg/kg/day pentoxifillin. Blood samples were taken for the determination of NO, MDA, leukocyte, AST,ALT,BUN, CRE and blood gases, and 1 gr lung, liver, kidney tissue sample for the determination of tissue damage. Findings: Leukocyte count increased in CLP induced groups significantly. While NO levels were elevated significantly in sepsis and L-arginin groups, the levels in Aminoguanidin and Aminoguanidin + L-arginin groups were similar to Sham group. Blood gases, AST, ALT, BUN, CRE levels were significantly worse in CLP applied groups than in sham group, while values in Aminoguanidin and Aminoguanidin + L-arginin showed a significant increase compared to sepsis and L-arginin groups. Tissue damage in Lung, Liver, Kidney in sepsis and L-arginin groups were more severe than the other groups. MDA levels in CLP induced groups were wound to be higher than the sham group. Conclusion: Aminoguanidin and Pentoxifillin may be added to treatment protocols in sepsis in order to prevent lung tissue damage and organ function deterioration in blood gases, both caused by elevated NO levels. 59