Üniversite öğrencilernde 8 haftalık Tai Chi Chuan (TCC) eğitiminin kardiyopulmoner ve muskuloskelatal etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of 8 weeks Tai Chi Chuan (TCC) training effects on cardiopulmonary and musculosceletal systems in university students
  1. Tez No: 115549
  2. Yazar: ALİ CIMBIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. S. UFUK YURDALAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNDE 8 HAFTALIK TAİ CHİ CHUAN (TCC) EĞİTİMİNİN KARDİYOPULMONER VE MUSKULOSKELE TAL ETKİLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Uzman Fzt. Ali CIMBIZ Tai Chi Chuan'ı (TCC) ruh, zihin ve beden sağlığı için yapılan bir takım uyumlu hareketler olarak tanımlayabiliriz. Çalışmamıza, TCC eğitiminin üniversite öğrencile rindeki kardiyopulmoner ve muskuloskeletal etkilerinin değerlendirilmesi amacıyla Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümünde lisans eğitimi yapan yaş ortalaması 20.54 ± 2.76 yıl olan 23 öğrenci TCC gurubu (16 kız, 9 erkek) ve yaş ortalaması 20.02 ± 3.07 yıl olan 14 öğrenci Kontrol gurubu (9 kız, 5 erkek) olmak üzere 37 öğrenci dahil edilmiştir. TCC gurubuna 8 hafta boyunca haftada 3 olmak üzere 20 dk ısınma (3 dk solunum egzersizleri, solunum kontrollü yürüme, germe ve kalistenik egzersizler), 24 dakika 37 adet“Yang stili”TCC hareketleri ve 10 dk soğuma programı yaptırılmıştır. Değerlendirme parametreleri olarak statik ve dinamik denge testleri, quadriceps ve hamstring kaslarının kas kuvveti, gövde esneklik ve sit and reach ( otur - uzan) testleri, omuzun 30, 45 ve 60 derecelerdeki rotasyonları kullanılarak kinestetik duyu, solunum fonksiyon testleri ve 3 dk step test (basamak testi) yaptırılarak kalp hızı, kan basıncı ve solunum frekansı değişkenleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY EVALUATION OF 8 WEEKS TAI CHI CHUAN (TCC) TRAINING EFFECTS ON CARDIOPULMONARY AND MUSCULOSCELETAL SYSTEMS IN UNIVERSITY STUDENTS Ali CIMBIZ Pi, MS Objective. TCC can be defined as a series of graceful movements that are made for a spiritual, mental and physical health. The purpose of our study is to evaluate the effects of TCC training on cardiopulmonary and musculosceletal systems of the university students that are examined for this study. Subjects: The students of the University of Dumlupinar, School of Physical Therapy and Rehabilitation, 23 subject TCC group aged 20 ± 2.76 (16 female, 9 male), 14 subject control group aged 20.02 ± 3.07 (9 female, 5 male). Study Design : Subjects participated in and practiced 8 weeks TCC program. Each session consisted of 20 minutes of warm-up (3 min. breathing controlled walk, calistening and stretching exercises) 24 minutes of practiced 37 movement Yang style TCC program and 10 minutes cool-down exercises. Measurement: Static and dynamic balance when the eyes are open and closed, dominant, nondominant quadriceps and hamstring musculature's strength, sit and reach test, flexibility tests, kinesthetic, pulmonary function test and 3 minutes step test. All measures were evaluated before and after TCC training.