Poliomyelit sekelli hastalarda su içi egzersizlerinin etkinliği
The Efficacy of an aquatic exercise approach in poliomyelitis sequelled patients
  1. Tez No: 115558
  2. Yazar: BANU BAYAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FATMA UYGUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Bayar B., Poliomyelit Sekelli Hastalarda Su İçi Egzersiz Yaklaşımının Etkinliği, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Programı Doktora Tezi, Ankara, 2002. Poliomyelit sekelli hastalarda su içi egzersiz yaklaşımının etkinliğini araştırmak amacıyla planlanan bu çalışma, Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Ortez-Biomekanik Ünitesinde 30 olgu üzerinde yapılmıştır. Çalışmaya alınan olgular iki gruba ayrılmıştır. Gruplardan birine su içi egzersiz yaklaşımı, diğerine benzer nitelikte karada yapılan egzersiz yaklaşımı uygulanmıştır. İlk değerlendirmeleri takiben her iki gruba da egzersiz programı 6 hafta süresince haftada 3 kez uygulanmış ve bu sürenin sonunda yeniden değerlendirmeye alınmışlardır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Bayar B., The Efficacy of an Aquatic Exercise Approach in Poliomyelitis Sequelled Patients, Doctorate Theses Health Sciences Institute, Physical Therapy and Rehabilitation Program, Hacettepe University, Ankara, 2002. This study was carried out at the School of Physical Therapy and Rehabilitation of Hacettepe University with the aim of investigating the efficacy of aquatic exercise, on thirty subjects. The subjects were allocated into two groups. The study group was given aquatic exercise and the control group was given a resembling exercise program on the land. Following pretreatment assessment both groups received therapy three days a week for a duration of six weeks after which they are reassessed.