Ankara ve Şanlıurfa illerinde incelenen 1-6 yaş grubu çocuklarda poliomyelite karşı bağışıklık durumu
Poliomyelitis serological status of children in two provinces of Turkey
  1. Tez No: 48921
  2. Yazar: NEDRET EMİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SABAHAT TEZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
BÖLÜM VII ÖZET Araştırma, Ankara ili kent, kır ve gecekondu yerleşim yerlerinde ve Şanlıurfa ili kentsel bölgesinde 1-6 yaş grubundaki çocukların polio virus Tip 1, 2, 3 ve her üç tip polio virusuna karşı bağışıklık düzeylerini belirlemek amacıyla Ağustos-Kasım 1994 tarihlerinde gerçeUeştirilrniştir. Araştırmada, çocukların polomyelite karşı nötralizan antikor varlığı ve düzeyi, poliomyelite karşı bağışıklık durumunu etkilemesi olası faktörler incelenmiştir. Araştırma kapsamına Ankara ilinde 685, Şanlıurfa ilinde ise 223 çocuk olmak üzere toplam 908 çocuk dahil edilmiştir. Araştırma kapsamındaki çocukların Ankara ilinde %88.6, Şanlıurfa ilinde %70.9'u kart veya hikayeye göre aşılı, Ankara ilinde %5.0, Şanlıurfa'da %5.8'i eksik aşılı, Ankara'da %4.2, Şanlıurfa'da ise %21.1'inin aşısız olduğu belirlenmiştir. İncelenen tüm çocuklar arasında; Tip 1,2,3 ve her üç tip polio virusuna karşı korunan çocukların Ankara'da sırasıyla %94.2, %97.8, %90.9, %86.7, Şanlıurfa'da sırasıyla %85.7, %90.1, %85.2 ve %71.3 olduğu tespit edilmiştir.Bu değerlerin aşılı çocuklar arasında; sırasıyla Ankara ili toplamında %96.4, %99.2, %93.7, %90.3, Şanlıurfa'da %91.1, %96.2, %81.5 ve %77.8 olduğu belirlenmiş, en yüksek seropozitiflik düzeyleri Tip 2 polio virusuna karşı saptanmış, bunu sırasıyla Tip 1 ve 3 izlemiştir. Eksik aşık çocuklar arasında; Tip 1,2,3 ve her üç tip polio virusuna karşı seropozitif çocukların Ankara ili toplamında %82.4, %85.3, %79.4, %64.7, Şanlıurfa'da sırasıyla %92.3, %92.3, %92.3 ve %76.9 olduğu belirlenmiştir. OPV ile bir veya iki doz aşılama sonucunda yeterli bağışıklığın sağlanamadığı düşünülmüştür. Aşısız çocuklar arasında ise; bu değerlerin sırasıyla Ankara ili toplamında %65.5, %86.2, %51.7, %41.4, Şanlıurfa'da sırasıyla %65.9, %68.1, %78.7 ve %46.8 olduğu belirlenmiş, bu sonuçların aşı ve vahşi virus ile enfeksiyon sonucunda geliştiği düşünülmüştür. İncelenen tüm çocuklar arasında polio virus tiplerine karşı Şanlıurfa'da 1 ve 2 yaşlarında düşük düzeylerde bağışıklık sağlandığı, yaş ile paralel olarak artma göstererek 3-4 yaş civarında çocukların büyük bir çoğunluğunun bağışık hale geldiği belirlenmiştir. Ankara'da ise, polio virus tiplerine karşı 6 yaş grubunda bağışık çocuk oranının belirgin şekilde düştüğü saptanmış, bu durum geometrik ortalama titrasyon değerlerinde de saptanarak gelişen seropozitifliğin yaşla azaldığı görülmüştür. Araştırma bulguları, hastalığın endemik olduğu Şanlıurfa ili gibi bölgelerde, rutin aşılama hizmetleri ile mümkün olan en kısa zamanda yüksek aşılama oranlarına ulaşılarak çocukların poliomyelite karşı bağışık hale getirilmesinin önemini ortaya koymaktadır. Aynı zamanda polio eradikasyonu hedefine ulaşmak için rutin aşılama hizmetleri ile ulaşılan bağışıklık değerlerinin yeterli düzeyde olmadığım, rutin aşılama hizmetlerinin rapel doz aşı uygulamaları ve Ulusal Aşı Günleri gibi kampanya tarzı aşılama çalışmaları ile desteklenmesi gerektiğini de göstermektedir. Aşılama hizmetleri ile birlikte sürveyans sisteminin güçlendirilmesi ve sürveyans verilerinden yararlanılarak hastalık kontrol programının planlanması, eradikasyon hedefine yaklaşıldığında aşılama politikalarının gözden geçirilmesi başarıyı arttıracaktır. Aşılama takvimlerinin incelendiği ve Ulusal Aşı Günleri sonucunda serolojik durumdaki farklılıkları ve yaşa göre antikor paternini ortaya koyacak serolojik araştirmalann yararlı olacağı düşünülmektedir. 149
Özet (Çeviri)
ÖZET SUMMARY The serological field survey was conducted in Ankara and Şanlıurfa among children aged 1-6 years old during August-November. 1994. Provinces were selected according to OPV coverage rates and epidemiological pattern of the disease. The survey was organized only in the urban areas of Urfa, while Ankara was stratified as rural, urban, and periurban settlements. During the survey, 908 children (685 from Ankara, 223 from Urfa) aged 1-6 years old were evaluated for neutralizing antibodies against poliovirus type 1, 2 and 3, and factors affecting the immunological status of children were also analyzed. Among the children investigated, 88.6% in Ankara and 70.9% in Urfa were fully vaccinated, while not vaccinated were 4.2% and 21.1% respectively. Partially vaccinated children in Ankara and Urfa were 5.0% and 5.8% respectively. Among the children investigated, 94.2%, 97.8%, 90.9% in Ankara and 85.7%, 90.1%, 85.2% in Şanlıurfa had neutralizing antibodies against poliovirus Type 1, 2, 3 respectively. Triple positive children were 86.7%» and 71.3% in Ankara and Şanlıurfa. Among fully vaccinated children, neutralizing antibodies against poliovirus Type 1,2 and 3 and also the percentage of triple positive children were found to be higher in Ankara (96.4%, 99.2%, 93.7% and 90.3%) when compared with Şanlıurfa (91.1%, 96.2%, 81.5% and 77.8%). It was also found out that the highest rate of seropositivity was against poliovirus type 2, followed by types 1 and 3 respectively in accordance with the previous surveys conducted in various countries. During the survey, serological status of partially immunized children indicated that three or more doses of vaccination with OPV is essential for full protection against the disease. The serological status of not immunized children revealed that type 1 and 3 poliovirus transmission persists especially in Urfa which goes together well with the virological surveillance data collected within the Polio Eradication Programme in the country. In order to achieve the polio eradication target by the year 2000, high immunization coverage rates should be maintained by routine immunization services. Routine immunization with OPV should be supported by supplementary immunization activities like National Immunization Days or Mopping-up. The surveillance system to detect and investigate all possible polio cases should be strengthened to eradicate wild polioviruses. It will be useful to monitor the serological status of children after National Immunization Days. 149