Profesyonel voleybol oyuncularında fiziksel uygunluk düzeyinin sıçrama yeteneğine olan etkisi
The Efficacy of physical fitness levels in jumping ability of professional volleyball players
  1. Tez No: 115559
  2. Yazar: MASOUD SALAMİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜL BALTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Salami M., Profesyonel Voleybol Oyuncularında Fiziksel Uygunluk Düzeyinin Sıçrama Yeteneğine Olan Etkisi, Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Spor Fizyoterapistliği Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2002. Bu çalışmanın amacı; erkek ve bayan voleybol oyuncularının sıçramaya etkili alt ekstremiteye yönelik fiziksel uygunluk testlerinin etkisini araştırmaktır. Çalışmaya gönüllü 17-30 yaşları arasında 31(15 erkek-16 bayan) elit sporcu ve 37(17 erkek-20 bayan) rastgele sedanter birey alınmıştır. Çalışmada, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, gövde ve alt ekstremite esnekliğini değerlendirmek amacıyla otur-uzan, gastrocnemius kası esnekliği, kalça, diz ve ayak bileği eklem hareket açıklığı, kassal endurans için basamak testi, kassal kuvvet için çömelme testi, çeviklik için mekik koşu, vücut kompozisyonu için vücut kitle indeksi (VKİ) ve bel-kalça oranı (BKO) ve sıçrama için dikey sıçrama yüksekliği ölçümleri alınmıştır. Sporcu ve sedanter olguların otur-uzan testi ile Gastrocnemius kası esneklik testi bulgularının cinsiyetler arasında anlamlı fark bulunamamıştır (p>0.05). Sporcularda kalça fleksiyonuyla çift bacak dikey sıçrama arasında ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Salami M., The effect of physical fitness levels in jumping ability of professional volleyball players, Hacettepe University, Health Sciences Institute, Master Thesis in Sports Physiotherapists, Ankara, 2002. This study was planned to investigate the effects of physical fitness levels in lower extremity of male and female volleyball players on their jumping ability. This study has taken volunteers between 17-30 years old. 31(15 male-16 female) Professional athlete and 37(17 male-20 female) sedanter people randomly has taken in this study. In this study.players height, weight, flexibility of trunk and lower extremity by sit&reach test, flexibility of calf muscle by calf muscle test, goniometric measurment of hip, knee, ankle for range of motion, step test for muscular endurance, squat test for muscle power, agility by shuttle run test, body composition by body mass index(BMI) & waist hip ratio(WHR) and vertical jumping height for jumping ability were measured for both players group and control group. In both groups, there was no significant difference in sit& reach test and calf muscle flexibility test results between genders statisticaly (p>0.05). we found a positive relation between range of hip flexion and both legs vertical jumping in athlets.