Sıfır yaş grubu bebeklerde iki değişik şema ile uygulanan iki farklı poliomyelit aşısının oluşturdukları antikor yanıtlarının incelenmesi ve buna etki eden faktörler
Immunogenicity of two different poliomyelitis vaccines administered in two differnt immünisation scheme in infants and effecting factors on the antibody response
- Tez No: 79446
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ AYGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
118 BOLÜM VII ÖZET Poliomyelite karşı bağışı klamada kullanılan canlı OPV aşısı ile, inaktive elPV aşısının iki değişik aşı şeması ile uygulanması sonucunda oluşturduktan antikor yanıtlarının tesbiti ve oluşan immun yanıt düzeylerinin karşılaştırılması amacıyla Ankara'da yapılan preventif müdahale araştırmasında, çalışmaya alınan 2 aylık bebekler basit rastgele randomizasyonla 2 gruba ayrılmıştır. Müdahale grubundaki bebeklere 2. ve 3. aylan nda IPV, 4. ayda OPV, kontrol grubundaki bebeklere ise 2., 3. ve 4. aylannda OPV uygulanmıştır, iki gruptan da aşı öncesinde, ikinci ve üçüncü aşıdan birer ay sonra 3 kez kan alınarak Polio Tıp I, II, III nötralizan antikor düzeylerine bakılmıştır. Araştırma sonuçlannın gruplar arası farklılıklardan etkilenip etkilenmediğini saptayabilmek için bebekler ve aileleri demografik ve sosyal özellikleri açısından incelenmiş ve gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. İlk aşı öncesinde alınan kan örneklerinde iki grupta da yüksek seropozitiflik oranlarına rastlanmış, bu da poliomyelit enfeksiyonunun hala ülkemizde endemik olması nedeniyle annelerden bebekler geçen maternal antikorlara bağlanmıştır. Her iki aşı şeması ile de 2 doz aşı uygulanımıyla bile yüksek oranlarda seropozitiflik elde edilmiştir ve gruplar arasında istatistiksel fark bulunmamıştır. Üçüncü kan ömeklerindeyse iki grupta da, her üç Poliovirus tipine karşı %100 seropozitiflik saptanmıştır ikinci aşı sonrasında gelişen antikor titrasyonları karşılaştırıldığında poliovirus Tip l'e karşı gruplar arası fark bulunmazken, Poliovirus Tip II antikorları kontrol grubunda, Poliovirus Tip III antikortan ise müdahale gubunda anlamlı olarak daha yüksektir.119 Üçüncü kan örneklerindeki antikor titrasyonları karşılaştırdığında müdahale grubunda her üç tip poliovirusuna karşı istatistiksel olarak daha yüksek antikor titrasyon düzeylerine ulaşıldığı belirlenmiştir. Müdahale grubunda Poliovirus Tip I antikor titrasyonu kontrol grubuna göre 2,5 kat, Poliovirus Tıp II antikor titrasyonu 3 kat, Poliovirus Tıp III antikor titrasyonu 4 kat daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
120 BOLUM VIII SUMMARY A preventive experimental study was held in Ankara in order to determine the antibody response of the administration of OPV and IPV vaccine with two different immunisation scheme and to compare the level of immunogenic responses. The enrolled two months infants were randomly separated into two groups. In the experimental group IPV vaccine was administered to infants at second and third month, OPV vaccine was administered at fourth month of age. In the control group OPV vaccine was administered at second, third and fourth month of age. Three blood samples were collected from the infants in both groups, just before the first vaccination, a month later from the second vaccination and a month later from the third vaccination, and the level of neutralising antibodies of polioviruses type I, II, III were determined. Infants and their families were examined by their social and demographic features in order to determine if the results of the survey were affected by the differentiation of the two groups and there were found no statistically differences between the two groups. In the first blood samples, high seropositivity ratios were obtained and this was attributed to the nature! immunisation of the mothers because our country is still the endemic area of Poliomyelitis infection. Both in two immunisation scheme high seropositivity ratios were obtained with the administration of two doses of vaccine and there were no statistically differences between the two survey groups. In the third blood sample, both in the two groups 100% seropozitivity were obtained for three types of Polioviruses,121 After the second doses of vaccination, although there were no statistically differences in the Poliovirus Type I antibody titration between the groups, Poliovirus Type II antibodies were statistically higher in the control group, and the Poliovirus Type III antibodies were statistically higher in the experimental group. In the third blood samples, when the antibody titrations of the groups were compared, it was found that antibody titrations for all three types of polioviruses were statistically higher in the experimental group. In the experimental group the antibody titration level of the Poliovirus Type I was 2.5 fold of the control group, the antibody titration level of the Poliovirus Type II was 3 fold, the antibody titration level of the Poliovirus Type III was 4 fold higher than the control group.