Kronik obstrüktif akciğer hastalarında ve sağlıklı bireylerde fiziksel uygunluğun karşılaştırılması
The Physical fitness of individuals with chronic obstructive pulmonary disease versus healty population
  1. Tez No: 115557
  2. Yazar: SEVDA VURUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR TUNALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Kardiyoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Cardiology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Vurur,S., Kronik obstrüktif akciğer hastalarında ve sağlıklı bireylerde fiziksel uygunluğun değerlendirilmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Kardiopulmoner Rehabilitasyon Programı Bilim Uzmanlığı Tezi, Ankara, 2002. Bu çalışma, rehabilitasyon programı planlanmadan önce KOAH'lı hastanın fiziksel durumunda ne gibi değişiklikler olduğunu belirlemek, fiziksel uygunluk parametrelerinin nasıl etkilendiğini saptamak ve aynı yaştaki sağlıklı bireylerle arasında fiziksel uygunluk açısından limitasyonun ne oranda olduğunu belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya Çanakkale Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Polikliniği 'ne başvuran 30 KOAH'lı hasta ve aynı yaş grubunda herhangi bir sağlık problemi bulunmayan 30 sağlıklı olgu dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan olgulara hikaye, göğüs değerlendirmesi, solunum fonksiyon testleri, göğüs çevre ölçümleri, postür, normal eklem hareketleri, kas kısalıkları ve kas kuvveti analizlerini içeren fizyoterapi değerlendirmelerinin yanı sıra Borg skalası ile dispne değerlendirilmesi yapılmıştır. Fiziksel uygunluk düzeyinin incelenmesi için kardiovasküler endurans, kassal endurans, esneklik, hız, çeviklik ve denge testleri uygulanmıştır. Olguların göğüs çevre ölçümleri, normal eklem hareketleri, alt ekstremite kas kuvveti ve dengeleri incelendiğinde her iki grup arasında anlamlı fark bulunamamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Vurur S., The physical fitness of individuals with chronic obstructive pulmonary disease versus healthy population. Hacettepe University Health Sciences Institute, Master Thesis in Cardiopulmonary Rehabilitation Program, Ankara, 2002. This study was performed in order to determine the changes in physical fitness and performance of the COPD patients before rehabilitation program, to observe how the physical performance parameters were affected and how physical fitness affected COPD patients and healthy people. Thirty COPD patients who were admitted to Çanakkale State Hospital Pulmonology Outpatient Clinic were involved in the study along with 30 healthy controls. Individuals were assessed with their relevant history, chest evaluation, pulmonary function tests, chest expansion measurements, postural analysis of joint movements, muscle length discrepancies and muscle strength. Further evaluation of dyspnea by Borg scale was carried out besides the cardiovascular endurance, muscular endurance, flexibility, speed and balance tests. No statistically significant difference was found between the measurements of chest expansion, normal joint motions, lower extremity mucle force and stability (p>0,05).