Gögüs fizyoterapisi ve aerobik egzersiz eğitimi programı uygulanan kistik fibrozisli çocukların tedavi öncesi ve tedavi sonrası hemodinamik yanıtlarının karşılaştırılması
The Comparison of hemodynamic responses to chest physiotherapy and aerobic exercise training of patients with cystic fibrosis
- Tez No: 115560
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NUR TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Physical Medicine and Rehabilitation, Cardiology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Göğüs fizyoterapisi ve aerobik egzersiz eğitimi programı uygulanan İristik fîbrozisli çocukların tedavi öncesi ve tedavi sonrası hemodinamik yanıtlarının karşılaştırılması, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2002 Bu çalışma göğüs fizyoterapisi ve aerobik egzersiz eğitimi programı uygulanan kistik fibrozisli çocukların hemodinamik yanıtlarının tedavi öncesi ve sonrası karşılaştırılması amacı ile çalışmamız Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ünitesinde ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Göğüs Hastalıkları Ünitesi ile ortak bir çalışma doğrultusunda gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya toplam 16 olgu dahil edildi ve olgular, yaşlan 4-14 yıl arasında değişen orta ve hafif şiddetteki hastalardı. Olgulara 6 hafta süre ile haftada 3 gün olmak kaydı ile aktif solunum teknikleri döngüsü ve koşubandında egzersiz eğitimi uygulandı.
Özet (Çeviri)
The comparison of hemodynamic responses to chest physiotherapy and aerobic exercise training of patients with cystic fibrosis, Hacettepe University, Health Science Institute, Master Thesis in Cardiopulmonary Rehabilitation, Ankara, 2002. This study was designed to show the hemodynamic responses of chest pysiotherapy and aerobic exercise training in patients with cystic fibrosis. It was performed at Cardiopulmonary Rehabilitation Unit of Hacettepe University School of Physiotherapy and Rehabilitation with the collobration of Hacettepe University Faculty of Medicine, Pediatric Health Department, Pediatric Pulmonology Unit. We studied 16 patients with CF, aged 4 to 14 years. They participated in a treatment program consist of active cycle of breathing technics and aerobic training on treadmill three times a week for six weeks.