İleri dönem gonartrozlu hastalarda intraartiküler hyalüronik asit ve fizik tedavinin etkinliği ve güvenilirliği
Comparison of efficacy and safety of physical therapy and intraarticular hyaluronic acid in severe knee osteoarthritis
- Tez No: 115563
- Danışmanlar: PROF.DR. AYŞEGÜL JALE SARAÇ, Y.DOÇ.DR. ALİ GÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
VI.OZET Çalışmaya Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Poliklini ine diz a rısı nedeniyle başvuran; klinik özellikleri, muayene ve radyografik bulgularıyla primer gonartroz tanısı konulan 40 hasta alındı. Fizik tedavi ajanlarından KDD, TENS ve HP ile intraarrikület hyalüronik asitin klinik etkinlik ve güvenilkliklerini karşılaştırmak amacıyla yapılan bu çalışma açık ve kontrollü olarak uygulandı. Rastgele seçilmiş hastalar fizik tedavi ve hyalüronik asit tedavi grubu olarak ikiye ayrıldı. Fizik tedavi grubundaki hastalara 15 seans KDD, TENS ve HP uygulandı. Hyalüronik asit tedavi grubundaki hastalarada birer hafta arayla olmak üzere 3 doz intraartiküler enjeksiyon yapıldı. Ayrıca her iki gruba da eklem hareket açıklı t, güçlendirme ve germe egzersizleri 24 hafta boyunca önerildi. Hastalar çalışma başlangıcı, 4., 8., 12. ve 24. haftalarda klinik parametrelerle takip edildi. Hastalar her kontrolde a n parametreleri (A rısız Yürüme Süresi, A rısız Yürüme Mesafesi, istirahat, yürüme ve fleksiyon esnasında VAS), fiziksel fonksiyonel parametreler (HEP, LFİ, WOMAC ve HAQ), sabah tutukulu u, diz maksimum fleksiyonu, proksimal ve distal bölgelerinin ölçümlerini, hasta-doktor global de erlendirmesi ve analjezik ihtiyacı açısından de erlendirildi. Çalışma sonunda her iki grupta da özellikle a n parametreleri ve dizin çevresi ölçümleri açısından başlangıç de erlerine göre anlamlı iyileşmeler vardı. Grupların karşılaştırılmasında ise hyalüronik asit grubu lehine anlamlı fark vardı. Çalışma boyunca her iki grupta da kayda de er yan etkiye rastlanmadı. Sonuç olarak bu çalışma; primer gonartrolu hastalarda fizik tedavi veya intraartiküler hyalüronik asit tedavilerinin etkin ve güvenli bir şekilde kullanılabilece i, ancak günümüzde ki ekonomik durum gözönüne alındı ında fizik tedavi ajanları ile yapılan tedavinin düşük maliyet ile daha avantajlı oldu u gösterildi. 50
Özet (Çeviri)
VDL SUMMARY Osteoarthritis is the most common of the various articular disorders affecting humans. It results are major losses of time from work and carry with it an overall significant socio economic impact. This study has been done due to compare the effects of intraarticular hyaluronic acid and physiotherapy in the management of osteoarthritis of the knee. Forty patients who were diagnosed as osteoarthritis of the knee according to American College of Rheumatology Criteria and had radiographies of knee taken to Kellgren and Lawrence grade 3 and 4 were included to the study. Patients were allocated randomly into two groups: 3 i.a injectios of sodium hyaluronate (group 1=19 patients) and physiotherapy (Group 2=21 patients). Physiotherapy was applied to each patient in group 2 five times a week for three weeks with a series of 20-minute sessions of short-wave diathermy, TENS and hot pack Additionally, in both group all patients taken exercise therapy (ROM exercises, strengthemng exercises, stretching). Patients were evaluated clinically as pretreatment, 1,2,3, and 6 months after the treatment. Pain at rest, pain at movement, and pain at flexion of knee were evaluated by visual analogue scale (VAS). Active flexion of knee was measured with goıüometry and duration of morning stiffness in minutes (min), painless walking distance in meters (m) and duration (min), daily analgesic consumption, Patient Global Evaluation, Physician Global Evaluation, Lequesne's Functional Index, Sickness Impact Pro Jöle (SIP), WOMAC, and HAQ scores were recorded. Both groups presented a parallel improvement all variables.